Francja popiera starania Serbii o wejście do UE

Sarkozy i Tadic
| 1 komentarz|
image_pdfimage_print

Władze Francji zapewniły prezydenta Serbii Borisa Tadicia, który w piątek zakończył wizytę w Paryżu, o swoim poparciu dla starań Belgradu o akcesję do UE. Szef serbskiego państwa podkreślił, że Unia jest jedyną drogą dla jego kraju.

Ostatniego dnia pobytu w stolicy Francji Tadić został przyjęty przez prezydenta Nicolasa Sarkozy’ego. W czasie rozmowy podpisano porozumienie o partnerstwie strategicznym między obu państwami, obejmujące wszystkie podstawowe dziedziny – w tym współpracę gospodarczą, kulturalną i wojskową.

W czwartek, Tadić spotkał się w Paryżu z premierem Francois Fillonem. Po tej rozmowie szef francuskiego rządu podkreślił, że Francja „potwierdza swoje pełne poparcie dla wejścia Serbii do UE”. Fillon wyraził też nadzieję, że do końca tego roku zostaną spełnione „wszelkie warunki”, aby Serbia uzyskała status kandydata do członkowstwa w Unii Europejskiej.

W opublikowanym w piątek we francuskim dzienniku „Le Figaro” wywiadzie Tadić oświadczył, że Serbia „nie ma innego nie ma innego wyjścia niż Unia Europejska”. – Liczymy na to, że Francja wesprze naszą akcesję do UE – zaznaczył serbski prezydent.

Sarkozy i TadicZauważył też, że na drodze do Unii Serbowie muszą wprowadzić „bolesne reformy”, w tym zwłaszcza dotyczące systemu politycznego i sądownictwa oraz poprawić stan gospodarki. Jednak, zdaniem Tadicia, Serbia radzi sobie z kłopotami gospodarczymi, np. z długiem publicznym, „lepiej niż wiele innych państw, w tym także państw UE”.

Pytany o podjęte niedawno rozmowy między władzami serbskimi a reprezentantami Kosowa Tadić zapowiedział, że jest gotowy do rozmów na każdy temat, aby osiągnąć „trwały kompromis”. – Chcę jednak, aby jedno było jasne: uznanie jednostronnej deklaracji niepodległości Kosowa (ogłoszonej 17 lutego 2008 roku – PAP) przez Serbię jest niemożliwe – podkreślił.

Więcej na: onet.pl

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze