Francja: Parlament chce debaty na temat burek

Czy francuskie muzułmanki będą mogły nosić burki?
| 11 komentarzy|
image_pdfimage_print

Stojąc w obliczu wzrastającej liczby muzułmanek noszących burki, całkowicie zakrywające ciało zasłony, francuski parlament wzywa do krajowej debaty.

Czy francuskie muzułmanki będą mogły nosić burki?Nikaby, długie, czarne zasłony, który pozostawiają tylko szparę na oczy, są coraz częściej spotykane na ulicach Francji. Niepokoi to członków Zgromadzenia Narodowego, którzy chcą powołania specjalnej komisji do zbadania tej sprawy. André Gerin autor pomysłu, członek francuskiej Partii Komunistycznej, nie twierdzi, że należy już teraz zakazać noszenia burek, tak jak ma to miejsce w Belgii, ale problem musi zostać zbadany. Pomysł debaty popiera 57 innych posłów ze wszystkich obecnych w parlamencie partii francuskich, choć większość z nich należy do rządzącej UMP.

Również część środowisk islamskich nie protestuje przeciwko debacie. Dalil Boubakeur, rektor Paryskiego Meczetu, podkreśla, że burka nie jest przepisana przez Koran. Według Koranu kobieta powinna ubierać się skromnie i zakrywać włosy. Boubakeur uważa, że wzrost kobiet noszących nikaby to oznaka wzrostu siły ugrupowań fundamentalistycznych.

Podobna komisja powołana przez parlament do sprawy sekularyzmu w roku 2003 doprowadziła do zakazania symbolów religijnych we francuskich szkołach.

Francuska minister do spraw przestrzeni miejskiej Fadela Amara nalega, by zrobić wszystko by powstrzymać rozszerzanie się burek, w imię demokracji, republiki i szacunku dla kobiet.

Pomysłowi sprzeciwia się Mohammed Moussaoui, głowa Francuskiej Rady ds Religii Muzułmańskiej, który uważa, że pełne zakrycie ciała jest rzadkim wyjątkiem wśród francuskiej społeczności muzułmanów. Podnoszenie w ten sposób sprawy, przez komisję parlamentarną jest sposobem stygmatyzowania islamu i muzułmanów we Francji, oskarża Moussaoui.

Jeżeli Zgromadzenia Narodowe powoła komisję, wstępny raport będzie gotowy nie później niż do końca listopada.

Nowa wiadomość: Sarkozy też przeciwko noszeniu burek!

AX na podst. Le Monde

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze