Francja: młodzież muzułmańska skłonna do ekstremizmu

Młodzi francuscy muzułmanie są bardziej skłonni do tolerowania przemocy i przejawiania fundamentalnych poglądów religijnych, niż ich rówieśnicy innych wyznań.

Badanie przeprowadzone przez Centre National de la Recherche Scientifique (CNRS) objęło 7 tysięcy uczniów w wieku pomiędzy 14 a 16 rokiem życia. Socjologowie prowadzący badanie, Anne Muxel i Olivier Galland, podkreślili, że próbka nie jest reprezentatywna dla francuskiej młodzieży jako całości. W badaniu wzięły udział szkoły z biedych dzielnic, z nadreprezentacją uczniów pochodzących z niższych klas społecznych (41%), z rodzin imigranckich (38%) oraz wyznających islam (25%).

Według raportu CNRS, 11% respondentów skłania się ku religijnemu fundamentalizmowi, a odsetek wzrasta do 32% w przypadku młodzieży muzułmańskiej. Galland zauważył, że ten wynik jest zadziwiająco wysoki w porównaniu do 6% chrześcijan i 0,6% niemuzułmanów określonych jako osoby o skrajnych poglądach religijnych. “Jednak dwie trzecie muzułmanów nie wyznaje fundamentalnych idei” – dodaje badacz. Na pytanie dotyczące ataków terrorystycznych w „Charlie Hebdo” i Hyper Cocher, które miały miejsce w 2015 roku w Paryżu, 32 % respondentów odpowiedziało, że nie potępia całkowicie tych działań.

Nieco poniżej 25 procent ankietowanej młodzieży stwierdziło, że pewne działania odbiegające od przyjętych norm, jak kradzież skutera, konfrontacja z policją czy uciekanie się do przemocy z pobudek ideologicznych, bywają uzasadnione.Tego typu działania poparła jedna trzecia młodzieży szkolnej o korzeniach muzułmańskich (33%), 20% młodych chrześcijan i 22% uczniów, którzy określają siebie jako niewierzący.

44% uczniów zaklasyfikowanych jako osoby o fundamentalnych poglądach religijnych i tolerujących pewne formy przemocy stwierdziło, że „w dzisiejszym społeczeństwie w pewnych przypadkach uzasadnionym jest sięgnąć po broń i walczyć w imię swojej religii”. 70% respondentów tej grupy nastolatków nie potępia sprawców ataków terrorystycznych na redakcję „Charlie Hebdo” czy supermarket Hyper Cacher.

“Radykalne poglądy rozprzestrzeniają się trzy razy szybciej wśród młodych muzułmanów, niż w całej grupie badanych” – powiedział Galland. “Jednak i tak mówimy o małym odsetku: absolutyzm religijny w żadnym razie nie jest udziałem większości muzułmanów” – podkreślił socjolog.

Zapytany o czynniki zwiększające podatność ludzi na poglądy radykalne, stwierdził, że “czysto ekonomiczne wyjaśnienia nie wydają się trafne. Główne znaczenie ma przynależność do religii islamu”.

Raport CNRS wskazuje, że respondenci w większości uznają idee sekularyzmu i równości płci za słuszne, jednak 64% muzułmanów oraz uczniów pochodzenia afrykańskiego nie uznaje homoseksualizmu jako akceptowalnego stylu życia.

Opac. TiCa na podst. http://www.breitbart.com

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign
Avatar photo

Grzegorz Lindenberg

Socjolog, dr nauk społecznych, jeden z założycieli „Gazety Wyborczej”, twórca „Super Expressu” i dwóch firm internetowych. Pracował naukowo na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Harvarda i wykładał na Uniwersytecie w Bostonie. W latach '90 w zarządzie Fundacji im. Stefana Batorego. Autor m.in. „Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy”. (2018), "Wzbierająca fala. Europa wobec eksplozji demograficznej w Afryce" (2019).

Inne artykuły autora:

Uwolnić Iran z rąk terrorystów i morderców

Afganistan – przegrany sukces

Pakistan: rząd ustępuje islamistom