Francja każe muzułmankom pokazywać twarz

burki-we-francji
| 1 komentarz|
image_pdfimage_print

Rząd Francji opowiada się za wprowadzeniem ustawy zakazującej noszenia islamskiej burki w urzędach – pisze dziennik Le Figaro. Jeszcze dalej idą deputowani rządzącej Unii na Rzecz Ruchu Ludowego (UMP), którzy nie chcą oglądać tego kobiecego ubioru nawet na ulicy.
burki-we-francji
Od pół roku toczy się we Francji debata, czy należy zakazać noszenia muzułmańskiej zasłony, zakrywającej kobiety od stóp do głów. Dyskusja rozgorzała ze szczególną siłą po wypowiedzi prezydenta Nicolasa Sarkozy’ego, który oświadczył, że burka nie będzie mile widziana na terenie Republiki.

W środę kończy obrady parlamentarna komisja powołana do rozpatrzenia tej kwestii. Jej raport ma być ogłoszony w końcu stycznia, jednak – jak zauważa Le Figaro już teraz znane jest stanowisko mającej większość w parlamencie centroprawicy.

Rząd pragnie wprowadzenia zakazu noszenia tych zasłon tylko w miejscach załatwiania urzędowych spraw, np. w merostwach, prefekturach, posterunkach policji czy w urzędach pocztowych. W opinii ministrów, burka powinna być od tej pory także przeszkodą w uzyskaniu francuskiego obywatelstwa. Gazeta przytacza na potwierdzenie słowa ministra pracy Xaviera Darcosa, który chciałby Republiki z odsłoniętą twarzą.

Według Le Figaro, gabinet Francois Fillona nie chce zabronić spacerowania w burkach po ulicy, gdyż obawia się prawnych tarapatów. Całkowity zakaz byłby trudny do obrony przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka – przyznał cytowany przez gazetę jeden z rządowych doradców.

Takich obiekcji nie mają liczni deputowani UMP, popierający całkowity zakaz. Jak podkreśla przewodniczący klubu parlamentarnego tej partii Jean-Francois Cope, burka nie jest możliwa do pogodzenia z życiem w społeczeństwie i wartościami Republiki, takimi jak prawa kobiet.

Więcej na: dziennik.pl

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze