Fińska uczelnia na tropie „islamofobii”

Uniwersytet Wschodniej Finlandii stara się wykryć źródło antyislamskich notek, rozpowszechnianych na kampusie i wkładanych do książek w bibliotece uczelnianej.

Wiosną zajmowała się sprawą policja, jednak sprawców nie wykryto. Odkryto jak dotąd dziesięć różnych wpisów, które pojawiają się wciąż na nowo. Zawierają takie treści, jak na przykład: “Islam to zagrożenie dla kultury fińskiej”.

Karteczki pojawiają się w różnych miejscach – w budynkach uniwersyteckich, w punktach informacyjnych, na stojakach z broszurami; są też wkładane do książek w czytelni i podrzucane w punktach ksero.

Uniwersytet zainteresował sprawą policję, ponieważ w którejś z notek wymieniono nazwisko wykładowcy, który angażował się w pomoc dla imigrantów. Jednak dochodzenie nie przyniosło rezultatów.

Rektor uczelni oświadczył, że poważnie traktuje sprawę i nie będzie tolerował na kampusie propagandy politycznej lub rasistowskiej. Również szef ochrony zapewnił, że jego personel będzie interweniował, gdy tylko dostrzeże islamofobiczne notki na terenie uczelni.

PJ, na podst. http://yle.fi/