Film pełen nienawiści? To ostatnie ostrzeżenie

zabic-geerta-wildersa-muzulmanska-manifestacja
A sign reading 'Kill Geert Wilders!' is seen during a protest rally by the Muslim group 'Islamic Defender Front' outside the Dutch embassy in Jakarta, Indonesia, 31 March 2008. Dozens of Muslim protestors condemned a controversial film by Dutch politician Geert Wilders, who released his anti-Islam film 'Fitna' on March 28. EPA/WEDA +++(c) dpa - Bildfunk+++
| 6 komentarzy|
image_pdfimage_print

Kontrowersyjny polityk holenderski Geert Wilders, oskarżony o podżeganie do dyskryminacji i nienawiści w związku z powszechnie krytykowanym filmem antyislamskim, pojawił się dziś w sądzie w Amsterdamie.

zabic-geerta-wildersa-muzulmanska-manifestacja

Dzisiejsze posiedzenie sądu było rozprawą wstępną, a pełny proces ma rozpocząć się jeszcze w tym roku. Rzecznik sądu zapowiedział, że, choć posiedzenie planowane jest na jeden dzień, może ono przeciągnąć się jeszcze do jutra.

Wilders, który jest członkiem holenderskiego parlamentu z ramienia konserwatywnej Partii Wolności, nie kryje swego stosunku do Islamu i niejednokrotnie opowiadał się za restrykcjami imigracyjnymi. W materiale filmowym mówi, że Islam i Koran są długoterminowym zagrożeniem dla Holandii i całego świata, a jego film jest ostatnim ostrzeżeniem.

Polityk wielokrotnie powtarzał, że nie zrobił niczego złego. Będę walczył – obiecywał w oświadczeniu opublikowanym wczoraj na stronie internetowej swojej partii.

Prokuratorzy wstępnie zdecydowali, że nie będą dążyli do sprawy sądowej, mówiąc w czerwcu 2008 roku,  że oświadczenia Wildersa nie podlegają karze. Oświadczyli wówczas, że choć komentarze polityka były szkodliwe dla sporej liczby muzułmanów, podlegały pod prawo do wolności słowa.

Z decyzją tą nie zgodził się jednak Sąd Apelacyjny Holandii i nakazał rozpoczęcie procesu w sprawie filmu Wildersa.

Poza podżeganiem do dyskryminacji i nienawiści, Wilders jest także oskarżony o obrazę grupy ludzi, co ma związek z porównaniem islamu do nazistów.

Według Wildersa, trzeba ogłosić prawdę na temat islamu, nawet jeśli jest ona bolesna i nieprzyjemna dla niektórych ludzi – głosi oświadczenie na stronie jego partii.

https://www.youtube.com/watch?v=KaTmSOJ-Hjg https://www.youtube.com/watch?v=AiEQAjlOxTQ

Więcej na: onet.pl

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze