Fatwa prawdę ci powie…

Sabika Razvi
Dziwne fatwy są szeroko nagłaśniane i ukazują islam w okropnym świetle; to głównie one są odpowiedzialne za zjawisko islamofobii – martwi się nieco ironiczne autorka tekstu na portalu The Quint*. Zapoznajmy się z jej wyborem.

* * *

Fatwy zwykło się uważać za religijne polecenia, jednak są one tylko i i zaleceniami, do których można się stosować lub nie, zależnie od tego, jak bardzo szanuje się autora takiego edyktu. Ponieważ jest wiele interpretacji islamu, a co za tym idzie wiele szkół i odłamów tej religii, dlatego często fatwy są sprzeczne względem siebie. Oto kilka z nich, od których może zakręcić się w głowie.

1. Chłopczyce niczym nie różnią się od lesbijek

Malaysian National Fatwa Council wystąpiła przeciwko lesbijkom oraz kobietom zachowującym się podobnie do mężczyzn, najwidoczniej traktując je jako jedno i to samo. Fatwa ujrzała światło dzienne, ponieważ rada uważa, że „chłopczyce” i lesbijki „są obrazą dla ludzkiej natury”. Malezyjskie prawo przewiduje kary dla kobiet za ubieranie się jak mężczyzna oraz za seks z inną kobietą i nie są to kary małe. Może to być grzywna, chłosta lub w najgorszym razie 20 lat w więzieniu.

2. Myszka Miki jest Szatanem

Miki idzie po ciebie! I mówi to nie byle kto, tylko saudyjski imam Muhammad Al-Munajid. Oświadczył on, że Myszka Miki z którą dorastaliśmy, jest żołnierzem Szatana.

3. Bufety samoobsługowe są haram

Według szejka Saleha bin Abdullaha Al-Fawzana, jeśli ktoś posila się w bufecie, ale nie określi wcześniej, ile planuje zjeść, łamie tym samym prawo szariatu. Przyczyną fatwy jest to, że nie zostaje określona jasna cena transakcji. Fatwa wywołała na Twitterze lawinę krytyki.

4. Kobiety nie mogą używać emotikonów

Tutaj kolejna perełka. Możesz wyrażać swoje szczęście uśmieszkiem w tekście, ale tylko pod warunkiem, że jesteś mężczyzną. Jeśli jesteś kobietą, to niestety nie. Odłam islamu, z którego pochodzi ten zakaz uważa, że Koran zabrania przedstawiać na obrazkach ludzi. Dodatkowo kobiety nie mogą wysyłać emotikonek do mężczyzn spoza swojej rodziny.

5. Pokemon też jest Szatanem

Popularny Pokemon został zakazany przez saudyjski Wysoki Komitet Badań Naukowych i Prawa Islamskiego, będący największym saudyjskim autorytetem religijnym. Powód? W islamskim kraju nie ma miejsca dla wymyślonego zwierzątka z super mocami. Fatwa została rozszerzona także na gry wideo i karty. Takie aktywności prawdopodobnie promują hazard i mogą „opętać” młode umysły.

6. Jedzenie mięsa dżina jest dozwolone

Autorem tego zalecenia jest egipski duchowny Mohamed al-Zoghbi. Uznał on, że jedzenie mięsa dżina jest dozwolone. Pojawia się jednak pytanie – gdzie można znaleźć taki przysmak?

7. Podróże zagraniczne też są zakazane

Szejk Abdullah al-Suwailem uczestniczy w programie rządowym mającym na celu przywracanie do życia w społeczeństwie członków Al Kaidy przetrzymywanych w więzieniach. W jego opinii podróżowanie za granicę nie jest wskazane, ponieważ jeśli ktoś nie może oprzeć się zakazanym praktykom w innych krajach, to powinien ich unikać. Poradził wyznawcom, aby unikali podróży i pozostali wolni od pokus oraz tego wszystkiego, czego islam zabrania. Jednak szejk Ahmed Bin Qassim al-Ghamdi, były szef policji religijnej Makkah skrytykował tę fatwę, promując podróże jako sposób na poszerzenie horyzontów oraz mówiąc, że imamowie i islamscy uczeni potrzebują tego najbardziej. Trudno się z tym nie zgodzić.

8. Nie wolno mieszkać na Marsie

Według CNN, General Authority for Islamic Affairs and Endowments w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, który jest niezależną instytucją prawną przekazującą zalecenia rządowi, wydał zakaz mieszkania na Marsie. Oczywiście stała za tym pewna logika. GAIAE zakazuje wyprawy na Marsa, ponieważ nie ma tam warunków do życia i o wiele łatwiej jest zginąć niż przeżyć. A więc wyprawa tam byłaby rodzajem samobójstwa, które w islamie jest zakazane. Warto tu zauważyć, że pierwszym muzułmańskim kosmicznym turystą był saudyjski książę Sultan bin Salman Al-Saud, który dołączył do załogi promu Discovery w 1985 roku. Fatwa jeszcze wtedy nie obowiązywała.

———–

Można by dodać do tej listy ostatni przypadek saudyjskiego muftiego, dopuszczającego poćwiartowanie żony przez męża i zjedzenie jej, jeśli dopadłby go silny głód.

Te dziwne fatwy są szeroko nagłaśniane i ukazują islam w okropnym świetle. To na pewno głównie one są odpowiedzialne za zjawisko islamofobii.

 

Severus Snape na podstawie http://www.thequint.com

* The Quint to indyjski portal informacyjno – publicystyczny, założony przez Raghava Bahla, wykształconego na Zachodzie biznesmena I właściciela kilku kanałów telewizyjnych w Indiach.

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign