Facebook przeprasza za zawieszenie profili ekstremistów

Facebook przeprosił za czasowe zablokowanie dwóch kont powiązanych z palestyńskimi portalami informacyjnymi popierającymi terrorystyczny Hamas.

Gigant społecznościowy stwierdził, że decyzja o wyłączeniu profili redaktorów Quds News Network była tylko “pomyłką”. Strony powiązane z inną agencją informacyjną, Shehab News Agency, również zostały zablokowane. Quds zebrał 5,2 miliona polubień na Facebooku, a Shehab 6,35 miliona.

“Strony zostały usunięte przez przypadek i przywrócono je, jak tylko zauważyliśmy błąd. Nasz zespół ma do rozpatrzenia miliony zgłoszeń tygodniowo, w związku z czym zdarzają się pomyłki. Bardzo nam przykro z tego powodu” -.oświadczył rzecznik Facebooka.

Arabskie wersje magazynów internetowych popierają terrorystyczny Hamas i oskarżano je o podżeganie do przemocy w stosunku do Izraelczyków. Strony te zamknięto w 2015 roku, po skargach izraelskich studentów. Facebook poinformował ich wówczas, że zamyka strony ze względu na zawartą w nich przemoc i naruszenie zasad publikowania postów.

Przedstawiciele Izraela prowadzą rozmowy z Facebookiem, starając się położyć kres zjawisku które nazywają “podżeganiem w sieci”. Ministrowie sprawiedliwości i bezpieczeństwa publicznego chcą ustanowienia prawa, które zakazywałoby używania Facebooka w celu „szerzenia terroru”. Według władz Izraela podżeganie w sieci jest głównym powodem fali palestyńskich ataków przy użyciu noży, broni palnej i samochodów w przeciągu ostatniego roku.

Arabska instrukcja dla nożowników, zamieszczona na Facebooku w ub. roku
Arabska instrukcja dla nożowników, zamieszczona na Facebooku w ub. roku

Aktywiści palestyńscy wezwali do dwugodzinnego bojkotu Facebooka w wyrazie protestu, a na Twitterze używania hashtagu #FBCensorsPalestine. „Obawiamy się, że Facebook będzie wspierał okupację poprzez odebranie jedynej przestrzeni, na której Palestyńczycy mogą się swobodnie wypowiadać”, powiedział Iyad al-Rifai, rzecznik kampanii przeciwko tego rodzaju blokowaniu stron. Hussam al-Zaygh, redaktor naczelny agencji informacyjnej Shehab ze Strefy Gazy, nazwał wyłączanie ich profili “polityczną decyzją podyktowaną przez Izrael”.

W lipcu izraelskie i amerykańskie ofiary palestyńskich ataków wniosły przeciwko Facebookowi pozew o odszkodowanie w wysokości 1 miliona dolarów, zarzucając portalowi ułatwianie organizowania akcji terrorystycznych przez Hamas.

Oprac. TiCa na podst.www.timesofisrael.com