Europa zamyka bramy dla uchodźców

Uchodźcy z obszarów objętych konfliktem to kolejne ofiary chorego multikulturalizmu. Dzisiaj Europa nie chce ich przyjmować, ponieważ poprzednia łagodna polityka imigracyjna oraz brak narzuconych wymogów integracji w imię wielokulturowości spowodowały, że politycy nie znajdą poparcia dla uchodźców w społeczeństwie.

Rządy państw europejskich narażają uchodźców na ryzyko utraty życia odmawiając im ochrony, przestrzega Amnesty International. W czasie, gdy obchodzimy Międzynarodowy Dzień Uchodźcy, bramy Europy zamykają się, a prawa osób ubiegających się o status uchodźcy są ignorowane.

Uchodźcy ryzykują życiem, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo, jednak po dotarciu do Europy są zawracani, powiedziała Draginja Nadażdin, Dyrektorka Amnesty International w Polsce. Rządy muszą zaprzestać narażania ludzi na ryzyko utraty życia i zacząć wywiązywać się z międzynarodowego obowiązku udzielania ochrony osobom, które jej potrzebują.

Kraje graniczne Europy w rażący sposób lekceważą swoje międzynarodowe zobowiązania dotyczące uchodźców:

• Włoskie służby wyławiają uchodźców na wodach międzynarodowych i nie oceniwszy ich potrzeb związanych z ochroną, transportują do Libii, gdzie imigranci, osoby ubiegające się o objęcie ochroną międzynarodową i uchodźcy są narażeni na złe traktowanie i przymusowe zawracanie do krajów, w których grożą im poważne naruszenia praw człowieka.

• Turcja w dalszym ciągu nie uznaje osób spoza Europy za uchodźców, co oznacza, że tysiącom osób odmawia się ochrony, której potrzebują.

• Grecja dosłownie wypycha uchodźców ze swoich granic morskich i lądowych z Turcją bez uprzedniej oceny ich wniosków azylowych. Ci uchodźcy, którym mimo to uda się wjechać do kraju, napotykają wiele prawnych przeszkód utrudniających otrzymanie ochrony.

• Hiszpania zawarła z niektórymi krajami Afryki porozumienia dwustronne, które służą jej do usprawiedliwiania arbitralnych aresztowań, zatrzymań i deportacji osób ubiegających się o nadanie statusu uchodźcy i imigrantów do tych krajów.

W Międzynarodowym Dniu Uchodźcy, Amnesty International przestrzega państwa Unii Europejskiej, że ich działania osłabiają ochronę uchodźców nie tylko krajach członkowskich UE, ale na całym świecie poprzez przesyłanie niebezpiecznych sygnałów związanych z traktowaniem uchodźców. Wszystkie kraje zobowiązane są do wypełniania swoich obowiązków względem uchodźców i osób ubiegających się o przyznanie statusu uchodźcy nie tylko w obrębie własnych granic, ale również na terenach, na których sprawują efektywną kontrolę.

Czytaj dalej na wp.pl

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign
Avatar photo

Piotr S. Ślusarczyk

Doktorant UKSW, badacz islamu politycznego, doktor polonistyki UW; współprowadzący portal Euroislam.pl; dziennikarz telewizyjny i radiowy.

Inne artykuły autora:

Islamski radykalizm we Francji ma się dobrze

Wojna Izraela z Hamasem: błędy, groźby i antyizraelskie nastroje

Dzihadyści zaatakowali w Rosji