Europa: imigranci atakują dziennikarzy

W minionych tygodniach kwietnia doszło do kilku ataków na reporterów i fotografów, którzy udali się do imigranckich dzielnic w różnych miastach europejskich. Mimo tego, iż przyczyny za każdym razem są inne, to łączy je jedno: imigranci nie życzą sobie bycia filmowanym i fotografowanym przez zachodnie media.

13 kwietnia Utrecht, Holandia

Kilkunastu marokańskich nastolatków zezłościło się, gdy zobaczyli ekipę telewizyjną programu Netwerk Monday. Rzucili sie na dziennikarzy, ale na szczęście przepychanka została prędko zakończona przez policje i nikomu nic się nie stało. Nie uszkodzono też żadnego sprzętu.

19 kwietnia, Bruksela, Belgia

Mniej szczęścia mieli reporterzy stacji VTM, którzy udali się do Schaarbeek, dzielnicy Brukseli. Nastolatek imigranckiego pochodzenia, jadący na skuterze, zaczął wykrzykiwać w ich stronę groźby. Wydawało mu się, że reporterzy filmowali jak łamał przepisy drogowe. Wkrótce dołączyli do niego inni, pobili reportera i kamerzystę oraz zabrali dotychczas nakręcony materiał. Kamera nie została uszkodzona.

24 kwietnia, Malmö, Szwecja

W Rosengard od czterech dni trwały rozruchy uliczne. Młodzież paliła opony, pojemniki, niszczyła samochody. Policja i służby pierwszej pomocy powstrzymały się od działania w obawie, że zostaną obrzuceni kamieniami.

Nie przeszkodziło to jednak niezależnemu fotografowi Jensowi Hilner w udaniu się na miejsce. Bywał tam od trzech miesięcy i poznał paru imigrantów, wydawało mu się, że będzie bezpieczny.

Został uderzony i powalony na ziemię, a napastnik próbował wyrwać mu aparat. Ponieważ Jens bardzo mocno go trzymał, atakujący zabrał mu kamerę.

Reporter nie poddał się i poszedł pertraktować z gangiem młodocianych. Poprosił, żeby okazano mu szacunek tak jak on im go okazywał przez ostatnie miesiące, i zwrócono aparat.

O dziwo, aparat został mu oddany, niestety zniszczony i niedziałający.

Jens planował wywiad z paroma nastolatkami mówił, że większość z nich to dobre dzieciaki. Teraz nie jest pewien, czy chce wracać do Rosengard mimo tego, że jako reporter chciałby pokazać, co się tam właściwie dzieje.

Nina N. Miller na podstawie islamineurope.blogspot.com

autorka bloga Notatki na mankietach

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign

Piotr S. Ślusarczyk

Doktorant UKSW, badacz islamu politycznego, doktor polonistyki UW; współprowadzący portal Euroislam.pl; dziennikarz telewizyjny i radiowy.

Inne artykuły autora:

Dzihadyści zaatakowali w Rosji

Izolacja rządu talibów już nie działa

Niemcy: czy deportacja imigrantów będzie sprawniejsza?