Ekstremizm w Mekce imprezowiczów

Dwóch imamów zostało zatrzymanych na Ibizie, w popularnym wśród turystów mieście San Antonio.

Guardia Civil (Straż Obywatelska, hiszpańska formacja paramilitarna – red.) poinformowała, że imamowie „publicznie i wielokrotnie przy użyciu mediów społecznościowych wyrażali swoje poparcie dla Państwa Islamskiego, jego metod działania oraz ideologii salafickiej – dżihadystycznej”. Oświadczenie informuje również, że imamowie są pochodzenia marokańskiego i „pracowali w meczetach, co dawało im uprzywilejowaną pozycję, dzięki której mogli wywierać wpływ na społeczność muzułmańską na wyspie”.

Jeden z imamów używał swojego konta na Facebooku do „rozpowszechniania propagandy ISIS”. Śledczy twierdzą też, że obaj nawoływali wiernych w swoim meczecie – o nazwie Masjid al Fath – do nienawiści względem niewiernych i wychwalali walczących dla ISIS w Iraku i Syrii.

impra
Rzecznik hiszpańskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych powiedział: „Jedną z rzeczy, które najbardziej martwiły grupę dochodzeniową był wpływ, jaki zatrzymani wywierali na członków muzułmańskiej społeczności na Ibizie, a zwłaszcza na dzieci, które uczęszczały na zajęcia w meczecie”.

Położone na zachodzie wyspy San Antonio to drugie co do wielkości miasto i jedno z najbardziej popularnych centrów nocnego życia w rejonie Morza Śródziemnego. Ibiza, która liczy około 132 tysiące mieszkańców, zyskała miano clubbingowej stolicy świata. Ze strony policji nie padły żadne sugestie mówiące o zagrożeniu atakami terrorystycznymi. Od 2015 r. władze hiszpańskie aresztowały ogółem 156 osób podejrzanych o dżihadyzm.

aQ na podst.: http://www.ibtimes.co.uk/

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign
Avatar photo

Grzegorz Lindenberg

Socjolog, dr nauk społecznych, jeden z założycieli „Gazety Wyborczej”, twórca „Super Expressu” i dwóch firm internetowych. Pracował naukowo na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Harvarda i wykładał na Uniwersytecie w Bostonie. W latach '90 w zarządzie Fundacji im. Stefana Batorego. Autor m.in. „Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy”. (2018), "Wzbierająca fala. Europa wobec eksplozji demograficznej w Afryce" (2019).

Inne artykuły autora:

Uwolnić Iran z rąk terrorystów i morderców

Afganistan – przegrany sukces

Pakistan: rząd ustępuje islamistom