Ekstremistyczny program w brytyjskich szkołach

Brytyjski National Union of Teachers, NUT, został oskarżony o „szerzenie politycznej propagandy” wśród dzieci, spośród których niektóre nie przekroczyły nawet trzeciego roku życia. 

1

Zarzuty wobec nauczycielskiej organizacji dotyczą zajęć szkolnych, w trakcie których promuje się palestyński „ruch oporu”.

Związek, we współpracy z organizacją charytatywną Edukid, opracował pakiet edukacyjny zachęcający nauczycieli do poruszania tematu palestyńskiej „okupacji, wolności i ruchu oporu”. W pakiecie zatytułowanym „My name is Saleh” znalazło się m.in nagranie wideo z kwietniowej konferencji NUT. Jak wyjaśnia Christine Blower, sekretarz związku, „projekt inspirowany był wizytą delegatów NUT na terytoriach palestyńskich w 2013 r.”

Krytycy podkreślają, że proponowany pakiet edukacyjny przedstawia konflikt izraelsko-palestyński w „jednostronny i wprowadzający podziały sposób”. W załączonych materiałach pojawiają się zdjęcia palestyńskiego dziecka „zaatakowanego przez osadników” oraz nagrania wideo mówiące o „Żydach” stojących w opozycji do „Izraelczyków”.

Tom Wilson z Henry Jackson Society ostrzegł, że „w kwestii upolitycznienia szkół należy być bardziej uważnym”. Jego zdaniem wytyczanie podziałów pomiędzy Żydami i Izraelczykami jest „niezwykle problematyczne” i może doprowadzić do „pojawienia się napięć pomiędzy społecznościami religijnymi w Wielkiej Brytanii”. „To wyjątkowo zawstydzający przykład politycznego aktywizmu występującego pod przykrywką oficjalnej formy edukacji”, zaznaczył Wilson, dodając: „W przypadku tematów tak złożonych, jak konflikt izraelsko-palestyński, ważne jest unikanie sytuacji, w których młodym ludziom przedstawia się skrzywiony, jednostronny obraz wydarzeń”.

Sam Westrop, dyrektor think-tanku Stand for Peace, zajmującego się walką z terroryzmem stwierdził, że polityczna propaganda i chybione interpretacje NUT-u przyczyniają się do rozwoju ekstremistycznych poglądów, poprzez nauczanie dzieci, że palestyński „ruch oporu” przeciw Izraelowi był walką w słusznej sprawie,.

Głos zabrał również rzecznik ministerstwa edukacji, który zaznaczył, „że prawo w tej kwestii jest całkowicie przejrzyste i wszystkie dyskusje polityczne w szkołach powinny być wyważone i wolne od uprzedzeń”.

W odpowiedzi na zarzuty rzecznik prasowy NUT powiedział, że jego organizacja „przygotowując szkolne materiały współpracuje z wieloma organizacjami, w tym Holocaust Education Trust”. Zapewnił również, że „ma ona bardzo dobre wyniki w dziedzinie produkcji dobrze postrzeganych materiałów dotyczących trudnych kwestii, takich jak antysemityzm i islamofobia”.

Bohun, na podst. www.telegraph.co.uk

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign