Ekstremiści chcą zrównać „islamofobię” z rasizmem

Premier Theresa May zamierza odrzucić definicję islamofobii zaproponowaną przez ugrupowania brytyjskich muzułmanów. Ministrowie powołają w zamian dwóch niezależnych doradców, którzy nakreślą mniej „problematyczną prawnie” definicję.

Sara Khan, muzułmanka, szefowa komisji ds. walki z ekstremizmem, oraz szef londyńskich oddziałów policji antyterrorystycznej Neil Basu, to główne postacie wzywające do porzucenia reformy, zgodnie z którą wrogość w stosunku do islamu będzie traktowana jako rasizm. Ponad czterdzieści osób napisało do ministra spraw wewnętrznych, Sajida Javida, twierdząc, że zmiana ta „wprowadzi tylnymi drzwiami ustawę o bluźnierstwie”.

Reformę zaproponowało zajmujące się sprawami brytyjskich muzułmanów parlamentarne ugrupowanie, zrzeszające przedstawicieli wszystkich partii (APPG), którego członkowie zaniepokoili się zagrożeniami takimi, jak ataki na meczety.

Nowa definicja miałaby brzmieć: „Islamofobia zakorzeniona jest w rasizmie i stanowi odmianę rasizmu, który za cel bierze przejawy tego, co islamskie, oraz tego, co postrzega się jako islamskie”.

Sformułowanie takie zaakceptowali już posłowie Partii Pracy, Liberalni Demokraci oraz Sadiq Khan, burmistrz Londynu.

W „The Times” opublikowano zdobyty za sprawą przecieku list, który Martin Hewitt, przewodniczący krajowej rady szefów policji, wysłał do pani premier. Hewitt ostrzegł w nim, że jeśli na podstawie oskarżeń o islamofobię strony będą mogły wnosić do sądu sprawy  przeciwko policji, będzie to stanowić zagrożenie dla funkcjonowania jednostek antyterrorystycznych. Interwencję Hewitta potępiła Sayeeda Warsi, muzułmanka, dożywotnia członkini Izby Lordów, nazywając je „nieodpowiedzialnym sianiem paniki”.

Sara Khan, powiedziała, że w razie przyjęcia reformy walka z islamskim ekstremizmem może stać się niemożliwa. „Niejednoznaczna definicja może mieć niezamierzone konsekwencje, takie jak brak możliwości obnażania islamskiego ekstremizmu i walki z nim – oznajmiła. – Rozmawiałam z bardzo wieloma politykami, dziennikarzami i aktywistami, których obrzucono mianem ‘islamofobów’. Jest to rosnące zjawisko, zaprojektowane po to, żeby uciszyć zasadną debatę nad islamskim ekstremizmem i istotnymi działaniami antyterrorystycznymi”.

Raport brytyjskiego think tanku Policy Exchange wykazał, że etykietkę „islamofobii” przypięto m.in: Sarze Champion, parlamentarzystce z Partii Pracy z Rotherham, która nagłaśniała sprawę gangów gwałcicieli, a także Maajidowi Nawazowi, muzułmaninowi i założycielowi antyekstremistycznej Quiliam Foundation, czy też Yasminie Alibhai-Brown, która krytykowała zasłony twarzy.

Zdaniem Khan definicja nie będzie chronić mniejszości islamskich, takich jak geje czy ugrupowanie Ahmadija, przed atakami ze strony innych wyznawców islamu,. „Definicja APPG mówi o tym, co ‘postrzega się jako islamskie”, podczas gdy w przypadku mniejszości muzułmanów to właśnie ich „islamskość” kwestionowana jest przez islamskich ekstremistów, co prowadzi do nienawiści i pogróżek” – oświadczyła działaczka.

Khan uczestniczyła w konferencji organizowanej przez Centre for Analysis of the Radical Right (Ośrodek Analizy Radykalnej Prawicy), który opublikował alternatywną definicję używając określenia „antymuzułmańska” nienawiść.

Szef antyterrorystów, Neil Basu, zaznaczył, że definicja APPG „może prowadzić do pomieszania, przedstawiając to, co niektórzy mogą postrzegać jako uzasadnioną krytykę dogmatów islamu – czyli religii – jako rasistowskie przestępstwo nienawiści, co nie jest odpowiednie dla liberalnej demokracji, w której wolność słowa stanowi kluczową wartość”.

Z wnioskiem o odrzucenie reformy zwróciło się do ministra spraw wewnętrznych ponad czterdziestu Sikhów, chrześcijan, hindusów, byłych muzułmanów, feministek, świeckich aktywistów, działaczy akademickich, ekspertów i członków Izby Lordów.

* * *

Pytania i odpowiedzi

Czy zaproponowana oficjalna definicja islamofobii będzie miała moc prawną?

Nie, o ile minister nie wyda odpowiedniej ustawy prawnej. Będzie to jedynie wskazówka, podobna do obowiązującej definicji antysemityzmu, przyjętej trzy lata temu przez  International Holocaust Remembrance Alliance.

Czy brak statusu prawnego będzie stanowił problem?

Zdaniem niektórych ekspertów, owszem. „Może sprowokować pojawienie się całej palety potencjalnych zarzutów o dyskryminację, wymagających kontroli sądowej”, powiedział Jonathan Cooper, adwokat specjalizujący się w prawach człowieka. Kirsty Brimelow, była przewodnicząca komisji praw człowieka adwokatury powiedziała, że jeśli islamofobię chce się przenieść do kategorii dyskryminacji rasowej, a nie religijnej, „nie będzie to miało wpływu na obowiązujące już prawo dotyczące dyskryminacji” i  prawdopodobnie nie będzie konieczne. Już artykuł 14 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka zabrania dyskryminacji w zakresie wolności praktykowania religii i religijnej przynależności. Istnieje też ustawodawstwo, które penalizuje motywowane rasowo lub religijnie akty wrogości wobec członków poszczególnej grupy rasowej lub religijnej.

Jak wygląda obecne ustawodawstwo dotyczące dyskryminacji religijnej?

Equality Act 2010 zabrania dyskryminacji przeciwko ludziom, motywowanej ich przynależnością lub brakiem przynależności do konkretnej religii, czy też wyznawaniem lub niewyznawaniem przez nich konkretnych przekonań filozoficznych.

Czy przyjęcie definicji islamofobii będzie podobnym stanowiskiem do definicji antysemityzmu?

Tak. Rząd przyjął tę definicję pod koniec 2016 r. Stwierdzenie w niej zawarte nie jest legalnie wiążące, ale zostało opisane przez Sajida Javida, ówczesnego ministra ds. społeczności i samorządów lokalnych, jako „ważne narzędzie” dla instytucji sądowniczych i innych instytucji publicznych.

Czego dotyczą obawy związane z proponowaną definicją?

Poza obawami policji, związanymi z utrudnianiem śledztw antyterrorystycznych, istnieje obawa przed tym, że definicja zrówna krytykę religii islamskiej z rasizmem wobec jej wyznawców – muzułmanów.

Autorzy: Dominic Kennedy | Francis Elliott

Oprac. Bohun, na podst. https://www.thetimes.co.uk/article/may-set-to-reject-new-definition-of-islamophobia-3jh6g2s8r

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign