Egipt: jeden chrześcijanin zastrzelony, pięcioro rannych. Masakra w pociągu

Jeden chrześcijanin został zastrzelony, a pięcioro odniosło obrażenia w pociągu w południowym Egipcie – poinformowały we wtorek źródła medyczne i bezpieczeństwa. Sprawcą strzelaniny był policjant. W chwili ataku był po służbie.

Świadkowie widzieli, jak do pociągu wsiadł uzbrojony mężczyzna i otworzył ogień – powiadomili przedstawiciele władz. Napastnik został zidentyfikowany jako Amer Aszur Abdel-Zaher. Mężczyzna jest policjantem, muzułmaninem, pociągiem jechał do pracy. Nie wiadomo jeszcze, czy jego atak miał podłoże religijne, ale ofiarą śmiertelną jest 71-letni chrześcijanin. Z kolei według dr Mariam Salah ze szpitala w południowym Egipcie, pozostali poszkodowani to pięcioro innych chrześcijan, w tym żona zabitego mężczyzny. Zarówno ona, jak i pozostałe kobiety – ofiary ataku – były chrześcijankami. Na konserwatywnym południu Egiptu chrześcijańskie kobiety wyróżniają się tym, że, w przeciwieństwie do muzułmanek, nie noszą chust na głowach.

Kolejny atak na chrześcijan?

Tragiczna strzelanina w pociągu to kolejny w ostatnim czasie atak, którego ofiarą padli egipscy chrześcijanie. Niecałe dwa tygodnie wcześniej w zamachu bombowym na kościół koptyjski w Aleksandrii zginęło 21 osób, a dziesiątki innych zostały ranne.

Egipt wściekły na Watykan za słowa papieża

Dziś Egipt wezwał rezydenta Watykanu na konsultacje w związku z niedawną wypowiedzią papieża Benedykta XVI, który wyraził solidarność z koptyjskimi chrześcijanami. Papież wezwał wówczas również światowych przywódców do obrony chrześcijan. Zdaniem Kairu słowa papieża to „mieszanie się” w wewętrzne sprawy Egiptu.

Więcej na: gazeta.pl