Egipska armia zawiesi konstytucję

Protesty w Egipcie
| 4 komentarzy|
image_pdfimage_print

Egipska Najwyższa Rada Wojskowa zapowiedziała w niedziele zawieszenie konstytucji, rozwiązanie obu izb parlamentu i utworzenie komisji, która opracuje nową ustawę zasadniczą państwa.

Przekazane przez państwową telewizję oświadczenie Rady głosi również, że będzie ona sprawować władzę przez 6 miesięcy lub do czasu wyborów.

Prezydent Hosni Mubarak ustąpił w piątek i powierzył rządy najwyższej radzie wojskowej. Na czele rady stanął minister obrony marszałek Mohammed Husejn Tantawi. Egipcjanie wiwatują, świętując zwycięstwo nad 30-letnią dyktaturą. Opozycja oczekuje wolnych wyborów.

Protesty w Egipcie
Protesty w Egipcie

Według telewizji Al-Arabija, Rada ma zdymisjonować rząd, zawiesić parlament i rządzić wraz z przewodniczącym trybunału konstytucyjnego.

Wiadomość o ustąpieniu prezydenta entuzjastycznie przyjęli demonstranci na kairskim placu Tahrir, zbierający się tam od 18 dni. Ludzie wiwatowali, ściskali się, wielu miało łzy w oczach. Skandowali „Naród obalił ten reżim” i „Allah akbar” (Bóg jest wielki). Egipcjanie tłumnie wylegli także na ulice Aleksandrii, Suezu i innych miast. Ludzie gratulują sobie nawzajem, uradowani obaleniem prezydenta po 30 latach autorytarnych rządów. Ulice są pełne samochodów. Kierowcy trąbią, pasażerowie powiewają przez okna egipskimi flagami.

Przywódca egipskiej opozycji Mohammed ElBaradei, były szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, laureat pokojowego Nobla, powiedział: „To największy dzień w moim życiu. Kraj został wyzwolony po dekadach represji. Czekaliśmy na to przez dziesięciolecia”. Dodał, że oczekuje okresu przejściowego, w którym władzę będą dzielić między sobą naród i wojsko. „Wszyscy oczekujemy współpracy z wojskiem w celu przygotowania wolnych i uczciwych wyborów” – oświadczył.

Napływają pierwsze reakcje zagranicy na ustąpienie Mubaraka. Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski powiedział: „Po trzydziestu dwóch latach rządów w sytuacji stanu wyjątkowego zmiana budzi zarówno nadzieję, jak i niepokój o stabilność relacji międzynarodowych Egiptu i przewidywalność procesu transformacji. Życzymy narodowi egipskiemu powodzenia w przebudowie swojej konstytucji. Wydarzenia w Egipcie potwierdzają potrzebę działań na rzecz wzmocnienia społeczeństwa obywatelskiego w całym sąsiedztwie Unii Europejskiej zarówno na południu, jak i na wschodzie”.

Więcej na: onet.pl

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook