Dżihadysta namawia do porwań – bezkarnie

Anjem Choudary namawia muzułmanów, żeby porywali Norwegów, mieszkających za granicą. Brytyjski dżihadysta chce wypuszczenia z więzienia mułły Krekara.

 

Choudary powiedział stacji NRK, że obowiązkiem każdego dobrego muzułmanina jest zrobienie wszystkiego, by mułła Krekar wyszedł z więzienia. Trzeba – jego zdaniem – użyć wszelkich niezbędnych środków, aby osiągnąć ten cel. Anjem Choudary jest z zawodu prawnikiem i ma powiązania z co najmniej trzema nielegalnymi organizacjami islamskimi. Nie był jednak nigdy karany.

Jego słowa były reakcją na aresztowanie Krekara w Norwegii –  Choudary uważa, że władze norweskie zatrzymały go tylko dlatego, aby przypodobać się Stanom Zjednoczonym. Wyraził on swoje poglądy na tę kwestię w nagraniu wideo, dostępnym w sieci. Twierdzi w nim, że porwanym Norwegom nie stanie się krzywda oraz że będą przetrzymywani, dopóki nie uda się zorganizować ich wymiany za mułłę ekstremistę.

PST (norweskiej agencji wywiadowczej) sprawa jest znana, ale nie ma zamiaru podążać jej tropem. „PST nie będzie rozpoczynać śledztwa z powodu nagrania wideo” – powiedział mediom Trond Hugubakken, rzecznik agencji. Minister Sprawiedliwości, Grete Faremo (Norweska Partia Pracy) również wyklucza podjęcie jakichkolwiek dalszych kroków. „Musimy założyć, że tą sprawą zajmują się odpowiednie władze” – powiedziała.

Mułła Krekar został skazany na pięć lat więzienia przez sąd okręgowy w Oslo w marcu tego
roku za groźby śmierci pod adresem Erny Solberg. Wniesiono wniosek o apelację. Wyrok nie jest na razie prawomocny, ale Krekar został zatrzymany przez policję dwa dni po jego ogłoszeniu.

Tłumaczenie Veronica Franco
Źródło: http://www.gatesofvienna.blogspot.com/2012/05/krekar-choudary-axis.html#more
Oryginał: http://www.dagbladet.no/2012/05/17/nyheter/mulla_krekar/innenriks/utenriks/trusler/21645076/