Dziesięć państw zgadza się na dobrowolną relokację imigrantów

Po wtorkowym spotkaniu unijnych ministrów spraw wewnętrznych, francuska minister Amelie de Montchalin powiedziała, że jest „około dziesięciu” krajów, które zgodziły się na plan dobrowolnego rozdzielania imigrantów przybywających do Włoch. Już wcześniej Niemcy zgodziły się zabierać 25% imigrantów, podobnie Francja, zgodę wyrażała też Malta i Rumunia; nie wiadomo, o jakie inne kraje chodzi. Na przyjęcie takiego planu nalegają Włochy, do których kieruje się znaczna część imigrantów z Afryki. Według propozycji, cały proces miałby trwać cztery tygodnie, w czasie których imigranci byliby przesłuchiwani, osoby składające wnioski azylowe rozdzielane, a reszta odsyłana z powrotem. Takie procedury nigdy jeszcze nie były stosowane.

Kilka dni temu minister spraw wewnętrznych Niemiec Horst Seehofer ostrzegł, że jeśli Unia nie rozwiąże problemu sprawnego radzenie sobie z  imigrantami, przybywającymi do Europy, to grozi jej powtórka z roku 2015. Seehofer negocjował z Turcją dodatkowe pieniądze za zatrzymywanie imigrantów przebywających w tym kraju, ale nie wiadomo, kto i  jakie pieniądze miałby Turcji płacić, prócz 6 mld euro, które Turcja otrzymała na podstawie porozumienia z 2016 roku (Turcja twierdzi, że otrzymała połowę). (g)

Źródła: New York Times, Bild

 

 

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign
Avatar photo

Grzegorz Lindenberg

Socjolog, dr nauk społecznych, jeden z założycieli „Gazety Wyborczej”, twórca „Super Expressu” i dwóch firm internetowych. Pracował naukowo na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Harvarda i wykładał na Uniwersytecie w Bostonie. W latach '90 w zarządzie Fundacji im. Stefana Batorego. Autor m.in. „Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy”. (2018), "Wzbierająca fala. Europa wobec eksplozji demograficznej w Afryce" (2019).

Inne artykuły autora:

Uwolnić Iran z rąk terrorystów i morderców

Afganistan – przegrany sukces

Pakistan: rząd ustępuje islamistom