Dwa razy użyli bomb. Iran trzecim celem Izraela?

Pojawiali się z zaskoczenia, zrzucali bomby i w ciągu kilkudziesięciu sekund atomowe marzenia dyktatorów obracały się w perzynę. Izraelscy lotnicy już dwa razy siłą powstrzymali wrogie państwa od zdobycia technologii jądrowych. Teraz politycy w Tel-Awiwie ostrzegają, że w kwestii Iranu opcja militarna nie jest wykluczona. Wiele elementów wydarzeń współczesnych pokrywa się z tymi historycznymi.

Oficjalnie władze Izraela zapewniają, że atak na irańskie instalacje atomowe jest skrajnym i „niechcianym” ostatecznym rozwiązaniem. Teheran grozi ostrym odwetem i rozpętaniem regionalnej wojny w wypadku agresji. Państwo Żydowskie w przeszłości dało jednak wyraz swej determinacji w obliczu zagrożenia ze strony programów atomowych wrogich państw.

Dwukrotnie Izraelczycy wykonali ryzykowne i bezprawne ataki, które obracały w perzynę atomowe marzenia wrogich dyktatorów.

Czarna robota

Na początku lat 80-tych XX wieku Irak Saddama Hussajna intensywnie rozwijał program nuklearny we współpracy z Francją. Bagdad zapewniał, że potrzebuje energii jądrowej wyłącznie do celów cywilnych, podobnie jak teraz Teheran.

Izraelczycy nie ufali jednak dyktatorowi i byli przekonani, że wrogo nastawiony do Izraela Hussajn chce zdobyć broń atomową. Izraelskie władze i wojskowi zdecydowali się za wszelką cenę do tego nie dopuścić.

Początkowo próbowano osiągnąć cel subtelniej, czyli korzystając ze świetnego wywiadu. Nie ma na to twardych dowodów, ale to najprawdopodobniej Izraelczycy w 1979 wysadzili w powietrze magazyn pełen części, które były gotowe do wysłania do Iraku na plac budowy reaktora.

Później doszło do kilku innych zamachów na francuskie firmy współpracujące przy projekcie. W 1980 roku w tajemniczych okolicznościach został zamordowany Yahya El Mashad, egipski naukowiec który kierował irackim programem atomowym.

więcej na TVN24.pl

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign

Piotr S. Ślusarczyk

Doktorant UKSW, badacz islamu politycznego, doktor polonistyki UW; współprowadzący portal Euroislam.pl; dziennikarz telewizyjny i radiowy.

Inne artykuły autora:

Dzihadyści zaatakowali w Rosji

Izolacja rządu talibów już nie działa

Niemcy: czy deportacja imigrantów będzie sprawniejsza?