Dwa pierwsze dekrety dyktatury Erdogana w Turcji

Prezydent Erdogan podpisał dwa pierwsze dekrety, które może wydawać zgodnie z wprowdzonym w środę stanem wyjątkowym (dekrety potrzebują akceptacji parlamentu, co jest formalnością z uwagi na większość, jaką w parlamencie ma jego partia AKP).

W pierwszym dekrecie przedłużony zostaje z 24 godzin do 30 dn okres tymczasowego aresztowania. Władze będą też mogły nagrywać rozmowy aresztowanych z ich adwokatami.

Drugi dekret ogłasza zamknięcie instytucji uznanych za związane z duchownym Fethullahem Gulenem, oskarżanym przez władze tureckie o zorganizowanie nieudanego puczu. Zamknięte zostaną 1043 szkoły, 1229 fundacji i stowarzyszeń, 19 związków zawodowych, 15 uczelni wyższych i 35 instytucji medycznych.

Od czasu puczu zwolniono z pracy lub aresztowano ponad 50 tysięcy osób, w tym nauczycieli, nauczycieli akademickich, policjantów, sędziów, urzędników państwowych. (g)

Źródło: Reuters

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign

Grzegorz Lindenberg

Socjolog, dr nauk społecznych, jeden z założycieli „Gazety Wyborczej”, twórca „Super Expressu” i dwóch firm internetowych. Pracował naukowo na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Harvarda i wykładał na Uniwersytecie w Bostonie. W latach '90 w zarządzie Fundacji im. Stefana Batorego. Autor m.in. „Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy”. (2018), "Wzbierająca fala. Europa wobec eksplozji demograficznej w Afryce" (2019).

Inne artykuły autora:

Uwolnić Iran z rąk terrorystów i morderców

Afganistan – przegrany sukces

Pakistan: rząd ustępuje islamistom