Dwa lądowania Sikorskiego w Libii. Był sygnał o zagrożeniu

Sikorsk-2i
| 3 komentarzy|
image_pdfimage_print

Radosław Sikorski z wizytą w Bengazi, stolicy libijskich rebeliantów walczących z reżimem Muammara Kaddafiego. Szef MSZ spotkał się z przewodniczącym powstańczej Narodowej Rady Libijskiej Mustafą Abdulem Dżalilem.

Przekazał mu, że UE uznaje Radę za prawowitego libijskiego partnera do rozmów. Podróż szefa MSZ nie odbyła się jednak bez przeszkód. Polska wojskowa CASA z delegacją na pokładzie wylądowała na lotnisku w Bengazi dopiero za drugim razem. Powód? Sygnał o zagrożeniu na lotnisku.

Polska wojskowa CASA z delegacją na pokładzie wylądowała na lotnisku w Bengazi dopiero za drugim razem. Przy pierwszym podejściu samolot, mimo że był już bardzo blisko ziemi, nie wylądował. Decyzję o odejściu znad pasa bez konsultacji z ministrem podjęło BOR, które otrzymało sygnał o zagrożeniu na lotnisku. Samolot zawrócił do Włoch. Już nad Morzem Śródziemnym okazało się, że zagrożenie jest nie na lotnisku, lecz w samym mieście.

W związku z tym, że na pokładzie był duży transport pomocy medycznej, podjęto decyzję, że CASA wróci do Libii, zostawi ładunek i wróci do Palermo, ale minister Sikorski zrezygnuje już z wizyty. Jednak gdy CASA wylądowała w Bengazi, przedstawiciele lokalnych władz zapewnili, że miasto również jest bezpieczne. Więc po konsultacjach ze służbami w Warszawie minister postanowił, że będzie kontynuował wizytę.

– To jest strefa podwyższonego ryzyka, więc nie powinniśmy się temu dziwić – komentował całą sytuację Sikorski, któremu towarzyszy w Libii zwiększona ochrona BOR.

Przyczółek na południu

Podróż została uzgodniona z szefową unijnej dyplomacji Catherine Ashton oraz państwami NATO. Wizyta ma być według MSZ wyrazem politycznego poparcia dla wizji przyszłości Libii, zakładającej budowę nowoczesnego, demokratycznego państwa i społeczeństwa
ikorski podkreślał na konferencji prasowej, że spotkał się z najważniejszym przedstawicielem tymczasowych władz powstańczych.

– Jestem tutaj w porozumieniu z wysoką przedstawiciel UE, po to aby przekazać, że uznajemy Radę za prawowitego partnera do rozmów dla UE – mówił

Jak podkreślał, jedynym rozwiązaniem dla Libii jest odejście od władzy pułkownika Muammara Kaddafiego i rozpoczęcie procesu konstytucyjnego, który doprowadzi do demokratyzacji tego kraju. – Tego życzymy narodowi libijskiemu i w tym, w demokratyzacji Libii, życzymy mu zwycięstwa – dodał.

Przewodniczący Narodowej Rady Libijskiej dziękował Polsce, a także Sikorskiemu za poparcie oraz słowa solidarności z libijską rewolucją. – Liczymy na to, że Polska będzie nadal solidaryzować się z Radą Libijską i pozostaniemy w kontakcie z polskim rządem we wszystkich możliwych sektorach, zwłaszcza jeśli chodzi o rozbudowę infrastruktury – podkreślił. Dodał, że liczy na to, iż polski rząd będzie miał „jedną z podstawowych ról w kontaktach z Libią”.

Więcej na: tvn24.pl

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze