Dotacja federalna na meczet w Strefie Zero

Meczet w Ground Zero
| 7 komentarzy|
image_pdfimage_print

Deweloperzy odpowiedzialni za budowę meczetu w Strefie Zero starają się o przyznanie 5 milionów dolarów z puli federalnej przeznaczonej na odbudowę dolnego Manhattanu po zamachach z 11 września 2001.

Wniosek wywołał tym większe oburzenie, że rzadko spotyka się tak niekompetentnych i nieumiejętnie gospodarujących pieniędzmi i nieruchomościami ludzi jak imam Rauf i spółka.

Pod koniec sierpnia dowiedzieliśmy się, że deweloperzy związani z budową meczetu zalegają z wpłatą podatku w wysokości 224000 dolarów. We wniosku o zwolnienie od podatku Rauf napisał, że prowadzi meczet, który może pomieścić 500 osób. W rzeczywistości było to po prostu mieszkanie nie będące w stanie pomieścić tylu osób, nawet gdyby stłoczyć je tam jak śledzie w beczce. Rauf ma ponadto na koncie bezprawny zwrot podatku, jest właścicielem domów w slumsach i cieszy się najgorszą opinią w Union City, New Jersey.

Z kolei inny podejrzany typ, Sharif el-Gamal, stanął przed sądem z powodu niespłaconej pożyczki. Został też eksmitowany ze swego biura w SoHo, gdyż zalegał ze spłatą czynszu (39000 dolarów). Okazało się też, że jest winien 21000 dolarów z tytułu niezapłaconych grzywien zasądzonych po wykryciu 13 nieprawidłowości dotyczących pewnej nieruchomości. Jest również zamieszany w inne, dotychczas niewyjaśnione sprawy.

Meczet w Ground Zero
Meczet w Ground Zero

Teraz domagają się oni jeszcze więcej pieniędzy – naszych pieniędzy. Atmosfera przyzwolenia towarzysząca projektowi budowy meczetu w Strefie Zero ciągle zadziwia. Z drugiej strony nie jest to zaskoczeniem, jeśli weźmiemy pod uwagę pyszałkowate zamiary, które to wszystko napędzają.

„Wielki skandal z pieniędzmi na meczet” autorstwa Johna Avlona dla witryny Daily Beast z 22 listopada (dziękuję wszystkim, którzy to przesłali)

Od dwóch osób mających bezpośredni związek ze sprawą dowiedzieliśmy się, że deweloperzy reprezentujący kontrowersyjny ośrodek i meczet islamskiej wspólnoty Park51 oddalony o dwie przecznice od Strefy Zero złożyli podanie o przyznanie dotacji z puli federalnej przeznaczonej na odbudowę dolnego Manhattanu po atakach z 11 września.

Jak twierdzą znawcy tematyki, to bezczelne posunięcie może sprawić, że ponownie rozgorzeje debata, która jesienią zdominowała nagłówki gazet w związku z dziewiątą rocznicą ataków.

Wniosek został złożony w ramach programu dotacji „na poprawę funkcjonowania lokalnej społeczności i kultury” administrowanej przez Agencję Odbudowy Dolnego Manhattanu (LMCD), która nadzorowała wydawanie 20 miliardów dolarów z puli pomocy federalnej utworzonej po atakach z 11 września. Obecnie Agencja rozdziela miliony dolarów pochodzących z pieniędzy podatników na rozwój społeczności lokalnej. Zarząd Agencji odmówił skomentowania wspomnianego wniosku (podobnie jak przedstawiciele Park51), powołując się na trwający jeszcze, poufny proces podejmowania decyzji, komu zostaną przyznane dotacje.

Chociaż wiadomość o złożonym wniosku nie została wcześniej ujawniona, deweloper Sharif El-Gamal wspominał o niej krótko w spotkaniach za zamkniętymi drzwiami. Tak twierdzą dwie osoby, które z nim rozmawiały. Trzydziestokilkuletni, urodzony na Brooklynie El-Gamal kieruje się ponoć bardziej ambicjami w dziedzinie handlu nieruchomościami – jedna z tych osób twierdzi, że aspiruje do roli drugiego Donalda Trumpa – niż islamską teologią czy ideologią.

Cóż, nie jest Wielkim Donaldem, ale dlaczego nie miałoby mu chodzić i o jedno, i o drugie?

Deweloperzy z Park51 najwyraźniej mieli prawo do starań o grant. Z listy FAQ (najczęściej zadawanych pytań) dołączonej do formularza wniosku wyraźnie wynika, że organizacje religijne mogą starać się o dotacje finansowe na duże projekty, „o ile wniosek dotyczy obiektu lub części obiektu, która jest przeznaczona na użytek lub działalność niemającą charakteru religijnego”. Według osoby, która dobrze zna wniosek złożony przez Park51, jest w nim mowa o przyznaniu środków na cele kulturalne, edukacyjne i takie, które przyczynią się do rozwoju lokalnej społeczności. Jednak w podaniu o dofinansowanie budowy tego 13-piętrowego budynku nie ma mowy o sali modlitw.

Jednak kwestia tego, czy mogli (złożyć wniosek), jest mniej ważna niż pytanie, czy powinni byli go składać. Deweloperzy z Park51 twierdzą, że chcą zbudować dom kultury dla 4000 muzułmanów zamieszkujących dolny Manhattan. Ich własna strona internetowa informuje, że rozumieją oni potrzebę przekonania niezdecydowanych i pragną zmiany tonu, w jakim się mówi o muzułmanach w Ameryce. Jest całkiem oczywiste, że ta gra o federalne pieniądze nie przyczyni się do realizacji żadnego z tych celów, skoro od samego początku towarzyszy jej brak jawności lub konsultacji środowiskowych przed złożeniem wniosku (ostateczny termin jego złożenia przypadał na 5 listopada).

„Jeśli imam Rauf i jego świta chcą wiedzieć, dlaczego nie są uważani za ludzi wiarygodnych, tu znajdą kolejny powód” – mówi Irshad Manji, autorka książki The Trouble with Islam (Kłopoty z islamem) i kierowniczka Projektu Odwaga Cywilna na Uniwersytecie Nowojorskim, kiedy pytam ją o ten wniosek. „Nowojorczycy, z którymi rozmawiam, mają wątpliwości co do wspólnoty Park51. Staranie się o pieniądze z funduszy publicznych bez angażowania w to społeczeństwa i opinii publicznej pokazuje zdumiewający brak zrozumienia i empatii – zwłaszcza w przypadku kogoś, kto twierdzi, że najbardziej zależy mu na dialogu (…).”

Jednak ten projekt przypuszczalnie w ogóle nie kwalifikuje się do otrzymania dotacji. Mówiąc ściślej, zgodnie z kryteriami przyznawania dotacji inwestor musi udowodnić, że przeprowadzenie projektu jest realne pod względem finansowym. Kryteria te oparte są na wyznacznikach ustanowionych przez Amerykański Departament Gospodarki Mieszkaniowej i Rozwoju Miejskiego (HUD). Rząd pragnie pomóc w realizacji/dokończeniu projektów rozwojowych, ale nie przydziela kapitału na ich rozpoczęcie. Natomiast przy okazji składania przez Park51 oficjalnego oświadczenia majątkowego okazało się, że wspólnota ma niespełna 20000 dolarów na realizację projektu, którego przewidywany koszt to 100 milionów dolarów. (db)

Przesłane przez: Marisol, 22 listopada 2010

Źródło: jihadwatch.org

Tłum. rol

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze