Demonstracje w Dover: za i przeciw imigracji

Kilkaset osób wzięło udział w sobotę w antyimigranckiej demonstracji w Dover, portowym mieście położonym na wybrzeżu, do którego przypływają z Francji nielegalni imigranci.

Dziesięć osób zostało zatrzymanych po starciach z policją. Na kilka godzin zablokowano autostradę wiodącą do portu.

Demonstracja miała miejsce po tym, jak w środę do brzegów Wielkiej Brytanii nielegalnie przypłynęła rekordowa liczba 409 imigrantów. Ogółem od początku roku z Francji przypłynęło ponad 5600 osób. Wzmożone brytyjskie patrole lotnicze i morskie nie odstraszają imigrantów, podobnie jak groźby wydalenia. Rząd nagłośnił wydalenie w ubiegłym tygodniu 11 syryjskich imigrantów do Hiszpanii, gdzie władze hiszpańskie odmówiły zajmowania się nimi.

W centrum Dover odbyła się też kontrdemonstracja zwolenników imigracji, w której wzięło udział około 100 osób. Demonstranci nieśli hasła „Refugees welcome” i nawołujące do przyjmowania ofiar biedy i konfliktów na świecie. Do starć między obu demonstracjami nie doszło, w odróżnieniu do roku 2016, kiedy kilka osób zostało rannych. Dla uniknięcia powtórki tej sytuacji do Dover ściągnięto posiłki policji spoza miasta.

Na czwartkowych przesłuchaniach w parlamentarnej komisji spraw wewnętrznych urzędnicy z ministerstwa spraw wewnętrznych i urzędu imigracyjnego nie byli w stanie jasno odpowiedzieć na pytanie, czy po 31 grudnia, gdy zaczną obowiązywać przepisy dotyczące Brexitu, rząd brytyjski będzie miał prawo odsyłania imigrantów do krajów europejskich. (GL)

Od red. Euroislam.pl: Być może przybywający do Wielkiej Brytanii liczą na to, że nawet jeśli otrzymają za kilka miesięcy nakaz opuszczenia kraju, to władze nie będą w stanie go wyegzekwować, bo kraj nie będzie już częścią Unii Europejskiej.(g)

Grzegorz Lindenberg

Socjolog, dr nauk społecznych, jeden z założycieli „Gazety Wyborczej”, twórca „Super Expressu” i dwóch firm internetowych. Pracował naukowo na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Harvarda i wykładał na Uniwersytecie w Bostonie. W latach '90 w zarządzie Fundacji im. Stefana Batorego. Autor m.in. „Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy”. (2018), "Wzbierająca fala. Europa wobec eksplozji demograficznej w Afryce" (2019).

Inne artykuły autora:

Uwolnić Iran z rąk terrorystów i morderców

Afganistan – przegrany sukces

Pakistan: rząd ustępuje islamistom