Czy w saudyjskim konsulacie uwięziono antyrządowego dziennikarza?

W ambasadzie Arabii Saudyjskiej w Stambule został w czwartek prawdopodobnie uwięziony  i być może porwany znany saudyjski dziennikarz  Jamal Khashoggi. Khashoggi mieszka od roku w USA a do ambasady w Stambule poszedł, aby otrzymać papiery rozwodowe, których potrzebuje do drugiego małżeństwa z turecką narzeczoną.  Jamal Khashoggi jest jednym z najbardziej znanych publicystów saudyjskich, doradzał również saudyjskim politykom, ale mieszka w USA, ponieważ regularnie krytykuje saudyjskie władze za prześladowania opozycji.

Turecka narzeczona Khashoggiego, która czekała pod konsulatem kilka godzin na jego powrót zaalarmowała w końcu policję. Ta twierdzi, że jest w kontakcie z Saudyjczykami, żeby wyjaśnić zniknięcie dziennikarza, który przez ponad dobę się nie pojawił w domu i nie dał znaku życia. Natomiast urzędnicy i dyplomaci saudyjscy twierdzą, że po krótkim pobycie Kashoggi wyszedł z konsulatu. (g)

Źródło: Reuters

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign

Grzegorz Lindenberg

Socjolog, dr nauk społecznych, jeden z założycieli „Gazety Wyborczej”, twórca „Super Expressu” i dwóch firm internetowych. Pracował naukowo na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Harvarda i wykładał na Uniwersytecie w Bostonie. W latach '90 w zarządzie Fundacji im. Stefana Batorego. Autor m.in. „Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy”. (2018), "Wzbierająca fala. Europa wobec eksplozji demograficznej w Afryce" (2019).

Inne artykuły autora:

Uwolnić Iran z rąk terrorystów i morderców

Afganistan – przegrany sukces

Pakistan: rząd ustępuje islamistom