Czy Erytrejczyków można wydalić ze Szwajcarii?

Około 3 tysięcy Erytrejczyków otrzymało listy od władz szwajcarskich z informacją, że ich status imigracyjny jest analizowany. Są to osoby, które nie otrzymały wcześniej azylu lecz tzw. ochronę humanitarną. Działanie władz to efekt werdyktu Federalnego Sądu Administracyjnego, który w sierpniu orzekł, że  osoby, które odbyły w Erytrei służbę wojskową i którym nie grozi kara po powrocie do Erytrei, mogą być wydalone.

Nie znaczy to, że Erytrejczycy zostaną wydaleni. Każda decyzja administracyjna może być przez nich zaskarżana w sądzie ale główną przeszkodą jest brak umowy o przyjmowaniu wydalonych obywateli pomiędzy Szwajcarią a Erytreą. Kraj ten nie chce przyjmować swoich obywateli, którzy uciekli za granicę, więc nawet po pozbawieniu ich prawa pobytu Erytrejczycy przypuszczalnie pozostaną w Szwajcarii. (g)
Źródło: The Local

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign

Grzegorz Lindenberg

Socjolog, dr nauk społecznych, jeden z założycieli „Gazety Wyborczej”, twórca „Super Expressu” i dwóch firm internetowych. Pracował naukowo na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Harvarda i wykładał na Uniwersytecie w Bostonie. W latach '90 w zarządzie Fundacji im. Stefana Batorego. Autor m.in. „Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy”. (2018), "Wzbierająca fala. Europa wobec eksplozji demograficznej w Afryce" (2019).

Inne artykuły autora:

Uwolnić Iran z rąk terrorystów i morderców

Afganistan – przegrany sukces

Pakistan: rząd ustępuje islamistom