Czy „morderstwa dla honoru” to po prostu przemoc domowa?

morderstwo-honorowe
| 2 komentarzy|
image_pdfimage_print

Kiedy w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie mąż zabija żonę lub córkę, zbyt często przedstawiciele prawa zaliczają sprawę do przemocy domowej. Morderstwo jest morderstwem; religia nie jest tu istotna. Morderstwa dla honoru są jednak inne niż maltretowanie żony i dzieci. Analiza ponad pięćdziesięciu morderstw dla honoru pokazuje, że różnią się one znacznie od bardziej powszechnej przemocy domowej.

morderstwo-honorowe

Muzułmańskie organizacje często argumentują, że morderstwa dla honoru nie mają nic wspólnego z islamem i że rozróżnianie między tymi zabójstwami a przemocą domową jest dyskryminacją.

Tło i zaprzeczanie
Rodziny, które zabijają dla honoru, grożą dziewczynkom i kobietom, jeśli te odmawiają zasłaniania włosów, twarzy lub ciał, albo zachowują się jak służące; malują się lub noszą zachodnie ubrania; wybierają przyjaciół wyznających inną religię; odmawiają zgody na zaaranżowane małżeństwo; starają się o rozwód z brutalnym mężem; wychodzą za mąż wbrew woli rodziców; lub zachowują się w sposób uważany za zbyt niezależny, co może oznaczać wszystko: od prowadzenia samochodu do spędzania czasu poza domem i rodziną.

Fundamentaliści wielu religii mogą oczekiwać od swoich kobiet pewnych z tych rzeczy, ale nie wszystkich. Kiedy jednak kobiety odmawiają podporządkowania, żydzi, chrześcijanie i buddyści znacznie częściej odrzucają je niż je mordują. Muzułmanie jednak zabijają dla honoru, jak to również (rzadziej) robią hindusi i sikhowie.

Population Fund ONZ-u ocenia, że co roku zabitych zostaje 5 tysięcy kobiet za przyniesienie dyshonoru swoim rodzinom. Może to być liczba zaniżona. Aamir Latif, korespondent islamistycznej witryny internetowej Islam Online, który pisze często na ten temat, doniósł, że w roku 2007 tylko w prowincji w Pendżab w Pakistanie było 1 261 morderstw dla honoru. Pakistańska organizacja pozarządowa, Aurat Foundation, która koncentruje się na wzmacnianiu pozycji kobiet, stwierdziła, że w roku 2008 liczba morderstw dla honoru dochodziła do wielu setek.

Jest jednak bardzo niewiele badań morderstw dla honoru, ponieważ motywacją dla takich morderstw jest zmycie rzekomej hańby i rodziny nie życzą sobie dalszego ściągania uwagi na ich wstyd, a więc nie współpracują z badaczami. Często całkowicie zaprzeczają przestępstwom motywowanym honorem i mówią, że ofiara po prostu zaginęła lub popełniła samobójstwo. Niemniej media coraz częściej zajmują się takimi przestępstwami. Policja, politycy i działaczki feministyczne w Europie i w niektórych krajach muzułmańskich zaczynają traktować je jako poważny problem społeczny.

Gotowość zajęcia się problemem morderstw dla honoru nie rozciąga się jednak na wiele grup wspierających muzułmanów w Ameryce Północnej. Szeroko publikowane zaprzeczenia tych mieszkających w USA grup są paradoksalne, biorąc pod uwagę debatę na Bliskim Wschodzie. Podczas gdy religijny establishment w Jordanii powiada, że zabijanie dla honoru jest reliktem czasów przed-islamskiej kultury arabskiej, grupy Bractwa Muzułmańskiego w Jordanii publicznie nie zgodziły się z tym, mówiąc o islamskich nakazach religijnych dla obrony honoru.

Yotam Feldner, badacz z Middle East Media Research Institute, cytuje psychiatrę z Gazy, który opisuje kulturę morderstw dla honoru jako taką, w której mężczyzna powstrzymujący się przed zmyciem hańby krwią jest tchórzem niewartym, by żyć (…) czymś poniżej człowieka. Dlatego też nie jest żadną niespodzianką, że jordański kodeks karny jest dość łagodny wobec morderców dla honoru. Choć morderstwa dla honoru mogą być obyczajem, który pochodzi z pogańskiej, przed-islamskiej przeszłości, powszechnie panuje współczesna, islamska interpretacja prawa religijnego. Jak to ujmuje Feldner: Niektórzy znaczący uczeni islamscy w Jordanii poszli wręcz dalej oznajmiając, że przestępstwa dla honoru są islamskim nakazem wypływającym z wartości męskości, za którymi opowiada się islam.

Przedstawiamy nagranie honorowego morderstwa, 17 letni dziewczyna została ukamienowana.

Tutaj znajduje się pełne nagranie tego zdarzenia.

http://www.flurl.com/video/5476380_comments.htm

Czytaj dalej na: racjonalista.pl

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook