Część kobiet będzie mogła prowadzić samochody w Arabii Saudyjskiej

| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Wielki Mufti Arabii Saudyjskiej Abdul Aziz Al ash-Sheikh wydał fatwę, która umożliwia części saudyjskich kobiet prowadzenie samochodu. Fatwa określa, że dopuszczalne będzie prowadzenie samochodów wyłącznie przez kobiety, które przeszły klimakterium, jeśli uzyskają zgodą męża lub innego męskiego opiekuna. Oprócz zgody będą potrzebowały także odpowiedniego zaświadczenia lekarskiego, zaakceptowanego przez imama w lokalnym meczecie. Oba dokumenty kobiety będą musiały mieć przy sobie i na żądanie okazywać policji drogowej i policji obyczajowej. Oczywiście, prowadzić będą mogły wyłącznie w burce.

Dodatkowym wymogiem jest umieszczenie na przedniej i tylnej szybie samochodu prowadzonego przez kobietę specjalnej nalepki, która będzie o tym fakcie informowała innych kierowców. Naklejka przedstawiać ma przekreśloną podpaskę.

Pomimo ograniczonego zasięgu nowego prawa – ocenia się, że skorzysta z niego nie więcej niż 4-5 tys. kobiet – jest to prawdziwy wyłom w obyczajach Arabii Saudyjskiej, ostatniego kraju muzułmańskiego, który nie pozwalał  kobietom na prowadzenie samochodu.(g)

Źródło: aawsat.com

UWAGA: PRIMA APRILIS

Chętnie nas czytasz?

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze