Czego się naucza w Arabii Saudyjskiej

Organizacja Freedom House przeanalizowała podręczniki szkolne, używane w Arabii Saudyjskiej  w szkołach podstawowowych i średnich. Książki te propagują ideologię nienawiści wobec ludzi, w tym również muzułmanów, którzy nie wyznają zasad wahhabizmu.


Wyniki tych prac przedstawiono w raporcie, zatytułowanym Saudi Arabia’s Curriculum of Intolerance. Raport sporządzono w roku 2006, jednak według naszych informacji, sytuacja od tamtej pory właściwie się nie zmieniła – dlatego przedstawiamy go Czytelnikom portalu Euroislam.pl teraz, gdy aktualnym tematem jest budowa w Warszawie meczetu finansowanego przez sponsorów z Arabii Saudyjskiej. .

Przeanalizowano 12 podręczników religijnych, autoryzowanych przez saudyjskie ministerstwo edukacji i używanych w szkołach zarówno w Arabii Saudyjskiej jak i poza jej granicami. Teksty zostały zebrane  przez Institute for Gulf Affairs z Waszyngtonu od nauczycieli, rodziców i uczniów z saudyjskich szkół. Zostały przetłumaczone przez dwóch niezależnych tłumaczy języka arabskiego.

W oficjalnych podręcznikach, w szkołach publicznych, naucza się takich zasad odnoszenia się muzułmanów do przedstawicieli innych religii, że zatruwa to umysły młodego pokolenia Saudyjczyków, powiedziała Nina Shea, dyrektorka Freedom House’s Center for Religious Freedom, które przygotowało raport. Ustalenia FH zaprzeczają wypowiedziom saudyjskich oficjeli, którzy twierdzili, że materiały edukacyjne w ich kraju zostały gruntownie zweryfikowane. Rzecznik ambasady saudyjskiej w USA Adel al-Jubeir oświadczył rok wcześniej: Usunęliśmy materiały, które podburzały lub były nietolerancyjne wobec ludzi innych religii. Minister spraw zagranicznych Arabii Saudyjskiej, książę Saud Al-Faisal, stwierdził niedługo przed publikacją raportu: Cały system edukacji został przekształcony od góry do dołu.

Według raportu, w podręcznikach nadal zaleca się:
– Potępianie i oczernianie większości sunnickich muzułmanów, którzy nie podążają za wahabickim rozumieniem islamu, nazywanie ich dewiantami i potomkami politeistów.
– Potępianie i oczernianie wyznawców szyickich i sufickich szkół islamu, nazywanie ich praktyk heretyckimi.
– Okazywanie nienawiści chrześcijanom, żydom, politeistom i innym niewiernym, włącznie z z muzułmanami niewahabickimi – jednocześnie jednak, absurdalnie, zaleca się, by nie traktować ich niesprawiedliwie.
– Nauczanie, że tezy zawarte w tzw. Protokołach Mędrców Syjonu są historycznymi faktami.
– Oskarżanie masonów oraz członków Rotary Club i Lions Club o spiskowanie przeciwko muzułmanom.
– Nauczanie, że chrześcijanie i żydzi są wrogami [muzułmańskich] wiernych i że starcie pomiędzy tymi światami trwa nieustannie.
– Przestrzeganie uczniów, żeby nie pozdrawiali, zaprzyjaźniali się, naśladowali, okazywali szacunek lub uprzejmość niewiernym.
– Podkreślanie, że rozprzestrzenianie islamu poprzez dżihad jest obowiązkiem religijnym.
– Pouczanie, że walka pomiędzy muzułmanami a żydami będzie trwała aż do dnia Sądu Ostatecznego i że muzułmanom obiecane jest ostateczne zwycięstwo.
– Używanie mapy Bliskiego Wschodu, na której Izrael w granicach sprzed roku 1967 oznaczany jest jako Palestyna, pod okupacją od 1948.
W Arabii Saudyjskiej jest 25 tysięcy szkół z ok. 5 milionami uczniów. Poza tym, kraj ten prowadzi szkoły w 19 światowych stolicach, gdzie również używa sie tych samych podręczników. Arabia Saudyjska rozpowszechnia swoje podręczniki także w niektórych szkołach islamistycznych i madrasach, których nie prowadzi bezpośrednio.

***
Wahabicki odłam islamu jest podstawą politycznej ideologii państwa saudyjskiego i rdzeniem jego sytemu edukacji. Jest w tym kraju szczególnie popularny od XVIII wieku, gdy wahabici zawarli sojusz z dynastią Saudów, co wywarło znaczny wpływ na późniejszy kształt tego najbardziej konserwatywnego z państw muzułmańskich. Spotkać można stwierdzenia, że idee wahhabickie stanowią trzon ideologii Braci Muzułmańskich. Za wyznawcę wahhabizmu często uznawany jest sam Osama bin Laden. Część duchownych wahhabickich zdaje się sympatyzować z al-Kaidą. Wahhabizm uznaje wyższość islamu nad wszystkimi religiami, oraz potrzebę uzyskania dominacji nad nimi. Antysyjonizm, antyamerykanizm, wrogość do instytucji świeckich oraz postawy skrajnie antyintelektualne są rozpowszechnione w środowiskach wahhabickich na całym świecie. Korzystając z hojności arystokratów saudyjskich, duchowni wahhabiccy nauczają tych idei w innych krajach muzułmańskich (Bośnia i Hercegowina, Albania, kraje Azji Środkowej, Malezja, Turcja). Amerykański politolog Francis Fukuyama nazwał wahhabizm islamskim faszyzmem.

Oprac. PJ

źródła: www.freedomhouse.org , Wikipedia

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign