Cottbus chce głosować na antyislamistów

| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Gdyby wybory do regionalnego parlamentu w graniczącej z Polską Brandenburgii odbyły się na początku marca, w stutysięcznym Cottbus wygrałaby antyislamska Alternatywa dla Niemiec (AfD).

Ugrupowanie przeciwne masowej migracji z krajów muzułmańskich mogłoby liczyć w tym mieście na popracie nawet 30 % głosujących – wynika z badania niemieckiego instytutu Infratest. W przekonaniu wielu komentatorów taki wynik to gest protestu mieszkańców wobec polityki azylowej obecnych władz w Berlinie. W Cottbus od kilku miesięcy regularnie dochodzi do konfliktów, głównie między młodocianymi uchodźcami z Syrii a rdzennymi Niemcami. Z obawy przed protestami władze miasta zarządziły wstrzymanie osiedlania tam dalszych migrantów.

Pod koniec lutego w Cottbus kilka tysięcy mieszkańców wyszło na ulice w proteście wobec rosnącej przestępczości migrantów. W przekonaniu manifestantów miasto jest terroryzowane przez grupę młodocianych azylantów z Syrii. Dochodziło wielokrotnie do bójek i incydentów, których ofiarami padali głównie rdzenni Niemcy. Eskalacja nastąpiła w połowie stycznia, po wydarzeniach przed jednym z centrów handlowych. Grupa syryjskich nastolatków zachowywała się tam prowokująco wobec niemieckiego małżeństwa. Kiedy Syryjczycy zażądali od kobiety zejścia z drogi i okazania im respektu, doszło do szamotaniny, w której zaatakowali nożem 51-letniego męża kobiety. Napastnicy, syryjscy azylanci w wieku 14, 15 i 17, lat zostali zatrzymani przez siły porządkowe i oddani w ręce policji.

Według sondażu Infratest z początku marca, blisko 70 procent mieszkańców Cottbus uważa, że integracja przybyszy z Bliskiego Wschodu zakończyła się porażką. Winą za to obarczają główne partie rzadzące CDU, CSU i socjaldemokratów z SPD. Stąd zapytani, na kogo głosowaliby w wyborach do Landtagu Brandenburgii, najczęściej chcieliby poprzeć antymigrancką i antyislamską AfD. Ugrupowanie to, będące obecnie największą opozycyjną partią w niemieckim parlamencie, z poparciem ok. 14%, w Cottbus może obecnie liczyć na sympatię blisko 30 %  ankietowanych.

Tymczasem SPD, która w poprzednich wyborach osiągnęła ponad 31 % poparcia, teraz dostałaby zaledwie 15 % głosów. AfD wyprzedziła także chadecję, na którą dziś w Cottbus głosowałoby 24 % wyborców, czyli o 5 % mniej, niż jeszcze 4 lata temu.

Ponad 77% z tysiąca osób pytanych w Cottbus w niedawnym sondażu przez Infratest wyrażało niezadowolenie polityką azylową rządu Angeli Merkel, nota bene dziś po raz czwarty wybranej przez większość CDU, CSU i SPD w Bundstagu na kanclerz Niemiec. Podczas wielkiej demonstracji w centrum miasta 24 lutego można było zobaczyć liczne transparenty z napisami: „Stop migracji”, Zamknąć granice, „Masowa migracja to ludobójstwo” , „Niemcy ‚dadzą radę’ się zlikwidować”.

- - - - - - - - - - - - - - Reklama - - - - - - - - - - - - -

Agnieszka Ewa Wolska

Źródła: https://www.berliner-kurier.de/berlin/brandenburg/umfrage-afd-kaeme-in-cottbus-auf-29-prozent-29802406

https://juergenfritz.com/2018/03/02/cottbus-afd-1/

 

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook