Corbyn zaprasza Polkę, która pomazała sprayem mury warszawskiego getta

Pro-palestyńska działaczka i gwiazda polskiej skrajnej lewicy, Ewa Jasiewicz została zaproszona do wystąpienia na festiwalu Momentum odbywającym się w ramach konferencji Partii Pracy.

Lider brytyjskich laburzystów miał wychwalać pochodzącą z Polski brytyjską aktywistkę jako „bardzo dobrą przyjaciółkę”.To nie pierwsze ciepłe słowa Jeremy’ego Corbyna pod adresem Jasiewicz. W 2009 roku Corbyn na wiecu „zalał się łzami” po przeczytaniu opisów Strefy Gazy „przesłanych przez moją dobrą przyjaciółkę Ewę Jasiewicz, która jest obecnie w Gazie”.

Jasiewicz w 2010 roku na ścianach warszawskiego getta zawiesiła palestyńską flagę i napisała na murze „Wolna Gaza i Palestyna”. Według doniesień The Times, brytyjska dziennikarka miała 8 lat wcześniej zachęcać do ataków na izraelskich polityków. Jasiewicz tłumaczy się, że była „straumatyzowana” w chwili pisania tych słów.

W „Le Monde Diplomatique”, którego była redaktorką, opisała wandalizm w miejscu pamięci jako „małą interwencję w getcie” i tłumaczy się, że wybrała ścianę, która została przeznaczona na miejsce inicjatyw artystycznych. To miał być „drobny, pokojowy akt oporu, aby przełamać milczenie świata na temat Gazy”. Próbując nadać inny wymiar murom warszawskiego getta, jednocześnie oskarżała Żydów o zawłaszczanie jego historii. Działania jej zostały potępione przez Yad Vashem, Związek Żydowskich Gmin Wyznaniowych w Polsce i wielu innych przedstawicieli środowiska żydowskiego.

Także w roku 2010 wzięła udział we „Flotyll Wolności” współorganizowanej przez organizacje antysemickie i islamistyczne z Turcji. Rok później napisała książkę „Podpalić Gazę”, krytykowaną nawet w środowisku „Gazety Wyborczej”. Gościła na łamach „Wysokich Obcasów”, współpracowała z lewicową aktywistką i artystką Joanną Rajkowską, współpracowała z Kampanią Solidarności z Palestyną. Jasiewicz była zapraszana gościnnie do „Krytyki Politycznej”, chociaż z tą ostatnią skonfliktowała się kiedy Krytyka opublikowała list ambasady Izraela w Polsce, krytykujący działalność Jasiewicz i zrównujący ją z antysemickimi kampaniami roku 1968. (j)

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign
Avatar photo

Jan Wójcik

Założyciel portalu euroislam.pl, członek zarządu Fundacji Instytut Spraw Europejskich, koordynator międzynarodowej inicjatywy przeciwko członkostwu Turcji w UE. Autor artykułów i publikacji naukowych na temat islamizmu, terroryzmu i stosunków międzynarodowych, komentator wydarzeń w mediach.

Inne artykuły autora:

Torysi boją się oskarżeń o islamofobię

Kto jest zawiedziony polityką imigracyjną?

Afrykański konflikt na ulicach Europy