Co zrobić z imigrantami w czasie epidemii?

W krajach europejskich przebywa wielu nielegalnych imigrantów i tych, których status prawny jest nieuregulowany. Rządy próbują znaleźć sposób na zapewnienie tym grupom dostępu do opieki zdrowotnej.

Europejskie rządy muszą uporać się z potencjalnymi ogniskami epidemii, jakimi stają się obozy dla uchodźców. Sytuacja prawna imigrantów jest złożona. Nie mają oni obywatelstwa, nie mogą też swobodnie opuszczać miejsc odosobnienia. W tej sytuacji organizacje zajmujące się pomocą dla imigrantów domagają się od władz wydania wszystkim prawa do stałego pobytu. W ten sposób chcą im zapewnić lepszy dostęp do służby zdrowia.

Władze w Lizbonie przyznały prawa obywatelskie migrantom i osobom ubiegającym się o azyl. Ruch ten ma zapewnić dostęp do opieki socjalnej i służby zdrowia. Rozwiązanie to ma charakter tymczasowy i będzie obowiązywać do czasu końca epidemii, nie krócej jednak niż do 1 lipca tego roku.

Decyzję tę poparł dyrektor regionalny Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM), zajmujący się zachodnią i centralną Afryką Richard Danziger. „Ludzie nie powinni być pozbawieni swoich praw do opieki zdrowotnej i usług publicznych tylko dlatego, że ich wniosek nie został jeszcze rozpatrzony”.

Natomiast portugalski minister spraw wewnętrznych Eduardo Cabrita powiedział, że „ważne jest, aby zagwarantować prawa najsłabszym, tak jak w przypadku imigrantów. Obowiązkiem odpowiedzialnego społeczeństwa w czasach kryzysu jest zapewnienie dostępu do opieki zdrowotnej i zabezpieczenia społecznego”.

Jeszcze w lutym włoska organizacja 3 Febbraio proponowała, by wszyscy imigranci otrzymali pozwolenie na pobyt. Stowarzyszenie to wydało oświadczenie, w którym czytamy: „Niesprawiedliwość polega na tym, że ci, którzy nie mają dokumentów, są w zasadzie uwięzieni. Nie mają zagwarantowanego prawa do opieki zdrowotnej, nie mogą też pomagać swoim najbliższym”. Jednocześnie 3 Febbraio domaga się „ogólnej amnestii dla wszystkich uchodźców i imigrantów przebywających we Włoszech”. Argumentują to tym, że „warunki życia pogorszyły się; osoby ubiegające się o azyl są uwięzione i znajdują się w zatłoczonych ośrodkach, wielu wykorzystuje się do pracy w polu lub w fabrykach, inni tracą pracę i nie należy im się żadna ochrona”.

Włochy to kraj, który najbardziej ucierpiał w wyniku pandemii koronawirusa w Europie i jest jednym z najbardziej dotkniętych krajów na świata. Według danych Uniwersytetu Johna Hopkinsa do 1 kwietnia we Włoszech rozpoznano 105 000 przypadków koronawirusa. Ponad 12 000 osób zmarło.

Republika Włoska ma również jedną z największych populacji migrantów w Europie, głównie dlatego, że przez lata docierali do niej mieszkańcy krajów Afryki Północnej, leżących po drugiej stronie Morza Śródziemnego.

PŚ, na podst. www.infomigrants.netwww.euronews.com

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign