Christchurch, Utrecht i Erdogan

Sprawca strzelaniny w Utrecht, 37-letni Gökmen Tanis, pochodził z Turcji. Służby holenderskie badają obecnie m.in. podejrzenie, że zamach był odwetem za atak na meczet w Christchurch.

Media przywołują fakt, że prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan na wiecu wyborczym w niedzielę pokazywał film z zamachu w Nowej Zelandii oraz oskarżał Europę o tworzenie atmosfery dla takich zbrodni. Zamieszczanie filmu w mediach społecznościowych blokowano po zamachu ponad 1,5 miliona razy jako rozpowszechnianie propagandy terrorystycznej. Zachowanie Erdogana określono jako podżegające, a opozycja pytała: „Czy warto pokazywać ten straszny film, w zamian za kilka głosów?”.

Tanis znany był już z przemocy i kradzieży, od dwóch tygodni był także podejrzany o gwałt. Kilka lat temu podejrzewano go o zaangażowanie w terroryzm w Czeczenii.

Atak tureckiego imigranta może zwiększyć napięcie pomiędzy obydwoma krajami, które zintensyfikowało się w roku 2017, kiedy Holandia zablokowała na swoim terytorium wiec zwolenników Erdogana przed wyborami w Turcji i nie wyraziła zgody na agitację w kraju tureckiego ministra spraw zagranicznych. W odwecie Erdogan nazwał holenderski rząd „niedobitkami faszystów i nazistów”.

W badanie strzelaniny w Utrechcie zaangażowany jest także turecki wywiad MIT. Erdogan sugeruje, że mogła to być „rodzinna kłótnia”; podobną tezę wysuwa rządowa agencja prasowa, jednak służby holenderskie nie znalazły żadnych powiązań między ofiarami a sprawcą. Podobna sytuacja miała miejsce w przypadku ataku tureckiego nożownika we Wrocławiu na innego obywatela Turcji. Niektóre polskie media informowały, że był to atak terrorystyczny PKK, powołując się wyłącznie na tureckie media; prokuratura nie ujawniła jeszcze okoliczności zajścia.

Turecki minister spraw zagranicznych potępił atak w Holandii. (j)

Źródła: BBC, AA, CBS, Arab News, Clarion Project, Gazeta Wyborcza

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign
Avatar photo

Jan Wójcik

Założyciel portalu euroislam.pl, członek zarządu Fundacji Instytut Spraw Europejskich, koordynator międzynarodowej inicjatywy przeciwko członkostwu Turcji w UE. Autor artykułów i publikacji naukowych na temat islamizmu, terroryzmu i stosunków międzynarodowych, komentator wydarzeń w mediach.

Inne artykuły autora:

Torysi boją się oskarżeń o islamofobię

Kto jest zawiedziony polityką imigracyjną?

Afrykański konflikt na ulicach Europy