Chcieli zorganizować „kolejny 11 września”. Uznani za winnych

| 3 komentarzy|
image_pdfimage_print

Trzej młodzi Brytyjczycy, odpowiadający przed sądem za przygotowywanie aktów terroru, które mogły doprowadzić do „masowych ofiar i zniszczeń”, zostali uznani za winnych. Mężczyźni mieli twierdzić, że planowane przez nich ataki będą „kolejnym 11 września”.

Londyński sąd uznał, że 31-letni Irfan Naseer, 27-letni Irfan Khalid i 27-letni Ashik Ali z Birmingham byli „kluczowymi postaciami” planowanego zamachu bombowego, który miał przyćmić ataki w Londynie z 2005 roku.

Niedoszłe zamachy na „masową” skalę

Mężczyźni planowali zdetonowanie ośmiu ładunków wybuchowych ukrytych w plecakach, a także bomb z mechanizmem zegarowym. Ich zamiary nie doczekały się realizacji ze względu na problemy finansowe i logistyczne. Zostali aresztowani w ramach policyjnej operacji antyterrorystycznej w 2011 roku.

Prokuratorzy twierdzili, że trzej mężczyźni, inspirowani kazaniami urodzonego w USA kaznodziei związanego z Al-Kaidą Anwara al-Awlakiego, chcieli dokonać zamachu na wielką skalę. Cele i szczegóły spisku nie zostały sprecyzowane do chwili aresztowania podejrzanych.

Postawiono im w sumie 12 zarzutów przygotowywania aktów terroru między grudniem 2010 roku a ich aresztowaniem we wrześniu 2011 roku. Naseer i Khalid zostali w Pakistanie przeszkoleni przez ludzi Al-Kaidy – podano w sądzie.

Po powrocie do W. Brytanii podejrzani udawali pracowników organizacji charytatywnej i na ulicach Birmingham organizowali zbiórki pieniędzy; zdobyli w ten sposób tysiące funtów.

Chcieli znów wstrząsnąć Wielką Brytanią

Żaden z trzech mężczyzn nie przyznał się do zarzutów przygotowywania aktu terroru.

Mężczyźni uznani w czwartek za winnych byli w grupie 12 ludzi aresztowanych w operacji antyterrorystycznej w Birmingham w środkowej Anglii. Część podejrzanych przyznała się do zarzutów związanych ze spiskiem.

Więcej na: tvn24.pl

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze