Chciał wysadzić gazetę za karykatury

danishpaper
| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Iracki Kurd przebywający w norweskim areszcie, przyznał się do przygotowywania ataku na duński dziennik, który w 2005 roku opublikował karykatury Mahometa – poinformowała policja w Oslo. Miało mu w tym pomagać dwóch innych mężczyzn. Wszystkich zatrzymano w lipcu.danishpaper
Z zeznań tego mężczyzny wynika, że celem był dziennik „Jyllands-Posten” w Danii – powiedziała rzeczniczka prasowa norweskich służb specjalnych Siv Alfen. Gazeta opublikowała karykatury Mahometa, co wywołało wielkie protesty w krajach muzułmańskich.

Atak z wewnątrz

Iracki Kurd, 37-letni Szawan Sadek Sajed Budżak Budżak, przyjechał do Norwegii w 1999 roku i ma tam prawo stałego pobytu. Został zatrzymany w Oslo w lipcu wraz z dwoma innymi podejrzanymi: Mikaelem Davudem, 39-letnim obywatelem Norwegii pochodzenia ujgurskiego, oraz 31-letnim Uzbekiem Davidem Jakobsenem, mającym prawo stałego pobytu w Norwegii.

Według norweskiej policji usiłowali oni nabyć składniki do produkcji materiałów wybuchowych. Media informowały, że Davud przeszedł szkolenie w obozie Al-Kaidy w Pakistanie.

Rozdrażnione masy

Dwanaście karykatur proroka Mahometa po raz pierwszy opublikowano we wrześniu 2005 roku w duńskim dzienniku „Jyllands-Posten”. Mahomet został na nich przedstawiony w turbanie w kształcie bomby. Wielu muzułmanów oceniło rysunki jako obrażające ich uczucia religijne. Na początku 2006 roku w wielu krajach islamskich odbywały się gwałtowne antyduńskie demonstracje.

Więcej na: tvn24

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook