Chaos przed rozpoczęciem deportacji imigrantów z Grecji

W poniedziałek powinny rozpocząć się z wysp greckich deportacje imigrantów przybyłych tam z Turcji po 20 marca, dniu wejścia w życie porozumienia. Na razie panuje chaos zarówno po tureckiej jak i greckiej stronie. Odsyłanych ma być codzienie 250 osób w asyście identycznej liczby policjantów na wynajętych przez grecki rząd statkach, ale jak powiedział komendant policji na wyspie Lesbos gdzie przebywa najwięcej imigrantów, nadal oczekuje na rozkazy, co robić w poniedziałek.

W Turcji na przyjęcie deportowanych na razie przygotowane są dwa nieduże namioty, w których deportowani mają być rejestrowani – i przypuszczalnie wypuszczani, żeby sobie radzili dalej sami. Na wyspy greckie, gdzie przebywa ponad 5 tys. osób, które mogą być deportowane, przyjechało dopiero 200 osób z Frontexu zamiast ponad dwóch tysięcy, które miały pomagać w sprawnym rejestrowaniu imigrantów i rozpatrywaniu ich wniosków azylowych. Niektórzy z przybywających imigrantów – ci, których odesłanie do Turcji mogłoby być dla nich niebezpieczne – będą mieli prawo do pozostania w Europie, ale na razie nie wiadomo czy takie osoby są wśród tych 5 tysięcy.

Na wyspie Chios doszło w piątek do zamieszek, kiedy kilkusetosobowy tłum wydostal się z obozu dla uchodźców i pomaszerował do portu, żadając przetransportowania do Grecji. Obóz został splądrowany i zniszczony, a trzy osoby zostały ugodzone nożami. Gubernator Chios wydał polecenie, aby prom, który utrzymuje regularną komunikacją z lądem, nie przypływał na wyspę, bo obawiał się, że tłum wtargnąłby na statek. (g)

Źródło: Reuters BBC The Guardian

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign

Grzegorz Lindenberg

Socjolog, dr nauk społecznych, jeden z założycieli „Gazety Wyborczej”, twórca „Super Expressu” i dwóch firm internetowych. Pracował naukowo na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Harvarda i wykładał na Uniwersytecie w Bostonie. W latach '90 w zarządzie Fundacji im. Stefana Batorego. Autor m.in. „Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy”. (2018), "Wzbierająca fala. Europa wobec eksplozji demograficznej w Afryce" (2019).

Inne artykuły autora:

Uwolnić Iran z rąk terrorystów i morderców

Afganistan – przegrany sukces

Pakistan: rząd ustępuje islamistom