Brytyjski rektor bardziej „islamski” od muzułmanów

MET
| 2 komentarzy|
image_pdfimage_print

Przewodnicząca samorządu studentów London Metropolitan University (London Met) wezwała wicerektora Malcolma Gilliesa do przeprosin za propozycję zakazu sprzedaży alkoholu w pewnych częściach kampusu studenckiego. Gillies uzasadniał pomysł tym, że dla muzułmańskich studentów picie alkoholu jest „niemoralne”.

Claire Locke powiedziała, że wicerektor „uraził” studentów muzułmańskich, uogólniając ich przekonania. Twierdzi, że sami studenci nie zgłaszali potrzeby stworzenia wolnych od alkoholu stref w londyńskim miasteczku uniwersyteckim. Jej zdaniem muzułmanie uczący się w London Met „szanują kulturę innych ludzi”. Dodała, że przedstawiciele samorządu studentów muzułmańskich starają się obecnie otwarcie na kampusie nowego baru. Nieprawdą jest według Locke to, że studenci muzułmańscy nie piją. W poprzednich latach akademickich trzech na czterech ich przedstawicieli w samorządzie spożywało alkohol.

Rektor Gillies odpowiedział na to, że islamski zakaz picia alkoholu jest „całkiem jasny”, chociaż przestrzeganie go różni się miedzy samymi muzułmanami. Jest on bezspornie jasny, ponieważ działanie to jest niemoralne [według islamu], powiedział. Jeżeli zapytamy o to jakiegokolwiek studenta muzułmańskiego, odpowie nam, co na ten temat twierdzą jego nauki. Zdaniem Gilliesa niektórzy studenci, a w szczególności muzułmańskie kobiety, czuliby się niezręcznie, uczęszczając na wydarzenia uniwersyteckie odbywające się na przykład w pubie. Problem mógłby jego zdaniem dotyczyć również innych grup, takich jak protestanci czy buddyści. Nie chcemy tyranii poglądu większości – oznajmił rektor, argumentując, że uniwersytety potrzebują specjalnej przestrzeni, gdzie wszyscy studenci czuliby się dobrze.

Locke zwróciła jednak uwagę na to, że uniwersytet zamyka budynek o nazwie Hub (Centrum), w którym znajduje się bar, a samorząd studencki domaga się zastąpienia go czymś innym i zapytała: Czy profesor Gillies przypadkiem nie uogólnia zdania społeczności muzułmańskiej tylko po to, żeby usprawiedliwić cięcia w usługach dla studentów?.

Tłumaczenie Veronica Franco

http://www.timeshighereducation.co.uk/story.asp?sectioncode=26&storycode=419642&c=1

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze