Brytyjscy urzędnicy fałszowali dane imigrantów

Przed sądem w Wielkiej Brytanii stanął urzędnik Home Office oraz jego wspólnicy, podejrzani o umożliwianie nielegalnym imigrantom pozostanie w kraju.

Shamsu Iqbal (61), szef grupy, wykorzystał swoje stanowisko w Home Office (brytjskim min.spr. wewnętrznych) i dokonał fałszerstwa ponad 400 urzędowych dokumentów na przestrzeni pięciu lat. Plan był prosty – dane legalnych imigrantów były modyfikowane, a ich „tożsamość” przekazywana przybyszom przebywającym w kraju nielegalnie. Następnie współpracujący z Iqbalem prawnicy, Sheikh Muhammad Usman (45), Mohammad Khawar Aftab Hussain (49) oraz Mohammad Ibrahim Ali (47), kontaktowali się z Home Office w celu „wyjaśnienia niezgodności” dotyczących statusu „przebierańców”.

Iqbal był w posiadaniu zabezpieczonego kodu do bazy Home Office z danymi osób ubiegających się o prawo pozostania w Wielkiej Brytanii. Śledczy ustalili, że zmieniał wprowadzone do bazy dane, a następnie wystawiał dokumenty umożliwiające nielegalnym imigrantom pozostanie w kraju.

Jak to oszustwo działało w praktyce, widać na następującym przykładzie. Azad Passa przyjechał do Wielkiej Brytanii jako dziecko w 1989 r. i otrzymał obywatelstwo w 2005 r. W jego danych w Home Office umieszczono wniosek o wydanie biometrycznej karty stałego pobytu, którą następnie przekazano innemu mężczyźnie, Gufranurowi Rahamanowi, który przebywał w kraju na tymczasowej wizie studenckiej.

Fałszywy wniosek zawierał adres jednego z zamieszanych w sprawę prawników, który działał na rzecz Rahamana. Do lutego 2016 r. zidentyfikowano 437 potencjalnych oszustw dokonanych przez oskarżonych, z których do aktu oskarżenia wyselekcjonowano 10. Dokładne prześwietlenie pozostałych przypadków policja była zmuszona odłożyć w czasie.

Iqbal, pracujący jako administrator systemu, został zawieszony w maju i ostatecznie zwolniony z pracy w październiku 2016 r.

Wszyscy oskarżeni zgodnie nie przyznają się do winy. W mieszkaniu jednego z prawników znaleziono 11 paszportów wystawionych na inne niż jego nazwisko, do których posiadania oskarżony również się nie przyznaje.

Borsuk, na podst. http://www.newenglishreview.org

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign