Brytyjczycy wpuszczają szariat do systemu finansowego

Brytyjskie ministerstwo finansów zmieni przepisy podatkowe, by zrobić miejsce szariatowi w brytyjskim systemie finansowym. O tak istotnych zmianach nie dowiemy się jednak z pierwszych stron gazet, są one bowiem ukryte na 212 stronie wstępnego raportu na temat budżetu.

alistair-darlingInformacja ta znajduje się pomiędzy innymi zaskakującymi szczegółami, które ledwo zasługują na uwagę w kontrowersyjnym minibudżecie Alistaira Darlinga. Zachęca to do oskarżeń pod adresem laburzystów, iż próbują ukryć złe wieści.

Rząd chce maksymalnie wykorzystać rozwijający się w zawrotnym tempie szariacki rynek finansowy i zmienić Londyn w bramę islamskich finansów. Wiele z konwencjonalnych produktów finansowych jest sprzecznych z szariatem, islamskim prawem religijnym – na przykład tradycyjne pożyczki, przy których spłata jest oprocentowana, uważane są za grzeszne. Rząd Wielkiej Brytanii był jednym z pierwszych, który wyemitował państwowe islamskie obligacje (sukuk). Kolejnym krokiem ma być wprowadzenie takich zmian w przepisach, żeby islamscy biznesmeni nie byli opodatkowani w nieuczciwy sposób, gdy chcą zarobić na swoich firmach.

W przypadku zwykłej pożyczki firma może użyć nieruchomości jako zabezpieczenia spłaty kredytu, ale żeby prowadzić interes w zgodzie z szariatem muzułmanin musi sprzedać firmę wraz z nieruchomościami bankowi. Potem ją wynajmuje od banku i w efekcie musi zapłacić podatek od zysku kapitałowego. Ministerstwo chce wyrównać ten obszar płatności podatków.

Mohammed Amin, szef działu islamskiej bankowości PricewaterhouseCooper (globalna firma świadcząca usługi audytorskie i doradcze) mówi: Wielka Brytania została zachodnim liderem w dziedzinie islamskich finansów dzięki temu, że podjęła odpowiednie kroki, by upewnić się, że islamskie finanse są opodatkowane nie gorzej, ale też nie lepiej niż konwencjonalne finanse. Szkic budżetu kontynuuje te zmiany, włączając środki niezbędne do zrównania traktowania podatkowego transakcji refinansowania nieruchomości. Ministrowie rozważają również wypuszczenie obligacji rządowych dla banków islamskich, co miałoby im pomóc w dostosowaniu się do nowych regulacji.

Londyn jest światowym centrum islamskich finansów – istnieją tam aż trzy niezależne islamskie banki. Pojawiają się kredyty hipoteczne czy nawet ubezpieczenia samochodowe zgodne z szariatem, które pozwalają muzułmanom uniknąć riby – odsetek niezgodnych z islamskim prawem religijnym.

Zdaniem niektórych ekspertów posunięcie rządu przyniesie w przyszłości miliony. Jednak krytycy tego pomysłu zauważają, że labourzyści angażują się w system finansowy, którego naprawdę dobrze nie rozumieją. Pytają także, jak daleko można się posunąć w dostosowywaniu ogólnie obowiązujących przepisów do żądań muzułmanów.

JB npdst. Daily Express

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign