Bractwo Muzułmańskie w Dużym Formacie

To fundamentalistyczna ideologia i terrorystyczna przeszłość, dziesiątki lat nielegalnej działalności, tysiące braci aresztowanych, torturowanych i zamykanych na wiele lat w więzieniach. Teraz, dzięki rewolucji, Bractwo szykuje się do przejęcia władzy w Egipcie. W wolnych wyborach, które zaczęły się 28 listopada i potrwają do 3 stycznia, ma szanse stać się głównym graczem politycznym.

Imponująca kariera Bractwa zaczęła się w 1928 r., kiedy egipski nauczyciel Hasan al-Banna założył organizację, która miała odświeżyć pierwotne, „czyste” zasady religii z pierwszych wieków islamu. Jak na fundamentalistów przystało, bracia odwołują się głównie do Koranu i tradycji proroka Mahometa, a za jedyną podstawę prawa uznają szariat. Na ich idee powołują się takie organizacje, jak: palestyński Hamas, algierski Muzułmański Front Ocalenia czy egipska Dżemaja Islamija. Egipskim władzom narazili się jak mało która organizacja – w grudniu 1948 r. zabili egipskiego premiera, za co organizację rozwiązano. Kolejne próby były udaremniane aż do 1981 r., kiedy w zorganizowanym przez braci zamachu zginął prezydent Anwar as-Sadat. Wtedy świat po raz pierwszy usłyszał o dzisiejszym szefie Al-Kaidy Ajmanie az-Zawahirim, który za udział w tej akcji trafił do więzienia.

więcej na Duży Format

Komentarz redakcji: To, co Wyborcza tutaj napisała, nie jest nowością. Nowością jest to, że napisała to Wyborcza. Cieszy nas to.

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign

Piotr S. Ślusarczyk

Doktorant UKSW, badacz islamu politycznego, doktor polonistyki UW; współprowadzący portal Euroislam.pl; dziennikarz telewizyjny i radiowy.

Inne artykuły autora:

Dzihadyści zaatakowali w Rosji

Izolacja rządu talibów już nie działa

Niemcy: czy deportacja imigrantów będzie sprawniejsza?