Bitwa pod meczetem

Meczet Banya Bashi w Sofi
| 28 komentarzy|
image_pdfimage_print

Kilkudziesięciu zwolenników bułgarskiej nacjonalistycznej partii „Ataka”, z jej liderem posłem Wolenem Siderowem na czele, wywołało rozruchy przed sofijskim meczetem podczas modlitw. Doszło do starć, interweniowała policja. Są ranni.

Meczet znajduje się w ruchliwym miejscu w samym centrum Sofii. Od czasu porozumienia sprzed kilku lat między urzędem głównego muftiego a miejskimi władzami głośniki są włączane tylko w piątek.

Nacjonaliści nie po raz pierwszy organizują wiece protestacyjne przed meczetem, domagając się usunięcia głośników.

Meczet Banya Bashi w Sofi

Wdarli się na dziedziniec meczetu, gdzie zainstalowali własne głośniki, przez które nadawali XIX-wieczne pieśni z okresu walki przeciw niewoli tureckiej. Modlący się muzułmanie próbowali temu przeszkodzić i doszło do starć.

Rannych zostało dwóch muzułmanów i posłanka Narodowego Związku „Ataka”; odwieziono ich na pogotowie. Po badaniu posłankę zwolniono do domu. MSW poinformowało, że po starciach do szpitala odwieziono także pięciu funkcjonariuszy.

Podczas bójki imam przez głośnik wzywał muzułmanów, by nie dali się sprowokować. Policja zatrzymała dwóch zwolenników „Ataki”.

- - - - - - - - - - - - - - Reklama - - - - - - - - - - - - -

Działania funkcjonariuszy wywołały gniew lidera partii, który razem z kilkoma kolegami próbował zatrzymać samochody policyjne.

Później Siderow udał się do Zgromadzenia Narodowego, gdzie trwało posiedzenie, i z trybuny parlamentarnej zażądał dymisji wicepremiera i szefa MSW Cwetana Cwetanowa. Nazwał go „janczarem” i zarzucił mu „zaprzedanie bułgarskich interesów narodowych Turkom”. Modlących się muzułmanów nazwał „przestępcami, którzy ogłosili dżihad”, „wojującymi islamistami, grożącymi mordowaniem chrześcijan”.

Więcej na: onet.pl

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook