Bez krucjaty przeciw meczetowi ?

Cieszy fakt iż znaleźli się odważni politycy na szczeblu lokalnym którzy kwestionują kontrowersyjną budowę. Zachęcamy wszystkich zaniepokojonych budową do udzielenia swojego poparcia radnym którzy kwestionują budowę meczetu prowadzoną przez Ligę Muzułmańską w RP powiązaną z radykalnym Bractwem Muzułmańskim.

Radni PiS zażądali informacji o meczecie budowanym przy rondzie Zesłańców Syberyjskich przez inwestora z Arabii Saudyjskiej. Są tacy, których niepokoi też minaret.

Członkowie Ligi Muzułmańskiej powiązanej z Bractwem Muzułmańskim na miejscu budowy
Członkowie Ligi Muzułmańskiej powiązanej z Bractwem muzułmańskim na miejscu budowy

To pierwszy w Polsce Ośrodek Kultury Muzułmańskiej i pierwszy meczet z minaretem. Budowa, tuż przy Blue City, już sięga parteru. Ma być gotowy jesienią.

Radni Ochoty czują się jednak niedoinformowani. Zażądali właśnie od burmistrza szczegółów dotyczących inwestycji. – Wcześniej słyszeliśmy, że ma tam być centrum kultury. Teraz dowiadujemy się, że i meczet z minaretem. A za chwilę może usłyszymy, że z minaretu codziennie zaśpiewa muezin? – pyta radny Edward Markowski (PiS).

Gdy dociekamy, czy miałby coś przeciwko temu, odpowiada: – Nie ma obaw. Krucjaty przeciwko meczetowi nie zrobię. Papież Jan Paweł II uczył religijnej tolerancji. Ale chciałbym wiedzieć, co mówić mieszkańcom, którzy nas, radnych, z niepokojem o tę budowę pytają. Ja tam jestem za symetrią. Jeśli u nas Saudyjczycy finansują meczet, to dlaczego w krajach muzułmańskich ściga się za posiadanie Biblii? Niech w obie strony ta tolerancja panuje. To takie moje przesłanie – stwierdza.

Koleiny radny PiS z Ochoty Tymoteusz Pruchnik napisał również w tej sprawie interpelację do burmistrza. – Już odpowiedziałem – mówi nam burmistrz Wojciech Komorowski. – A jeśli radni uznają, że należy zaprosić kogoś z inwestorów, to oczywiście to zrobię. Choć, szczerze mówiąc, nie chciałbym się wdawać w dyskusje ekumeniczno-religijne – przyznaje.

Pozwolenie na budowę Centrum Kultury muzułmańskiej wraz z meczetem wydał w 2006 r. naczelny architekt miasta Michał Borowski. Budynek przy rondzie Zesłańców będzie miał trzy kondygnacje. Na parterze znajdą się biura, sklepy i kawiarnia. Na piętrze – sala wykładowa, biblioteka i sala modlitwy, wyżej – mieszkanie imama i pokoje gościnne.

Więcej na: zyciewarszawy.pl

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign