Będzie mniej Saudyjczyków. Przez rasistowskie ekscesy

| 7 komentarzy|
image_pdfimage_print

Nowa grupa studentów z tego kraju, którzy będą kształcić się w Olsztynie, będzie najprawdopodobniej o połowę mniejsza niż dotychczas.

Po raz pierwszy młodzi ludzie z Arabii Saudyjskiej przyjechali do Olsztyna dwa lata temu. Ich obecność wiązała się z wizytą króla tego kraju Abdullaha. Szukał on przyjaznego miejsca, gdzie jego rodacy mogliby podszlifować język angielski, by później studiować medycynę. Wybór padł na Olsztyn. Do stolicy regionu przyjechało około 150 osób, drugie tyle stanowili m.in. ich opiekunowie.

Druga tura nauki właśnie się skończyła przystąpieniem do międzynarodowego egzaminu. Połowa z arabskich studentów została na Wydziale Nauk Medycznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, reszta rozjechała się po akademickich ośrodkach w kraju.

Będzie mniej studentów

Władze uczelni oczekują na kolejną grupę, która ma przyjechać do Olsztyna na początku stycznia 2013 r. Ale wszystko wskazuje na to, że może być ona nawet o połowę mniejsza. – Z naszych informacji wynika, że ma to być około 60-70 osób – mówi prof. Jerzy Gielecki, prodziekan ds. kształcenia Wydziału Nauk Medycznych UWM.

I dodaje: – Powodem są m.in. rasistowskie incydenty. Przed wysłaniem kolejnej grupy strona arabska podpytywała nas o to.

Rasistowskie incydenty

Najgłośniejszy incydent miał miejsce w kwietniu, kiedy Saudyjczyk ugodził nożem w swoim mieszkaniu mieszkańca Olsztyna. Obie strony przedstawiły odmienne wersje zajścia. Obcokrajowiec twierdził, że działał w obronie własnej. Dwóch mężczyzn miało wtargnąć do wynajmowanego przez niego i jego kolegów mieszkania i zachowywać się agresywnie. Zraniony Polak opowiadał natomiast, że poprosił tylko młodego Araba o ściszenie muzyki i został zaatakowany.

Więcej na: www.gazeta.pl

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze