Bawarski dżihad gospodarczy

image001
Markus Söder
| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Miliony euro z niemieckiego systemu podatkowego wyłudziła powiązana z islamistami międzynarodowa grupa przestępcza. Bawarska policja zdobyła dowody, które świadczą o gospodarczym dżihadzie.

Sprawa jest na tyle poważna, że rząd Bawarii powołał specjalny zespół dochodzeniowy mający wyjaśnić mechanizmy przestępczego procederu oraz możliwe powiązania sprawców z islamskimi organizacjami terrorystycznymi. Urzędnicy podatkowi szacują, że tylko w minionym roku terroryści narazili budżet Niemiec na straty idące w setki milionów euro. Według szefa bawarskiego resortu finansów Markusa Södera (CSU), sprawcy trafili pod lupę śledczych, ponieważ posługują się metodami zbliżonymi do tych, jakie dotąd stosowała przestępczość zorganizowana, powiązana na przykład z mafią rosyjską. „W tej chwili stworzyliśmy wyspecjalizowaną grupę zajmującą się kwestiami terroryzmu gospodarczego. Ma zbadać wybrane sektory i aktywności gospodarcze także na poziomie regionalnym, aby ocenić zasięg zjawiska” – poinformował Söder na antenie radia bawarskiego BR.

Wiadomo, ze proceder polegał na wyłudzaniu podatku obrotowego przez sieć firm „słupów”, które po uzyskaniu należnego zwrotu podatku nagle z dnia na dzień przestawały istnieć. Działalność przestępców koncentrowała się w branży energetycznej i dotyczyła m.in. zakupu prądu na dużą skalę. Aby dokładnie prześledzić mechanizmy oszustwa urzędnicy chcą teraz m.in. prześledzić tysiące zaksięgowanych przelewów.

W ręce śledczych wpadł też zapis rozmowy telefonicznej, która potwierdza, że przestępczy proceder może mieć związek z finansowaniem islamskiego terroryzmu.  W pierwszym programie telewizji publicznej ARD ujawniono zapis podsłuchanego fragmentu rozmowy dwóch podejrzanych:

A: „Robimy oszustowo podatkowe.”

B: „Dobrze, to jest dżihad.”

A: „Nie, to jest gospodarczy dżihad.”

B: Ok. Dla mnie to jest „halal”. (halal oznacza w islamie dozwolone według prawa szariatu).

Oszustwa były zdaniem specjalistów możliwe, ponieważ urzędy finansowe w RFN automatycznie wypłacają należny zwrot podatku obrotowego nie badając dokładnie wiarygodności firmy, która o taki zwrot występuje. Równocześnie dla dokonania tego rodzaju nadużyć konieczna była dobra znajomość funkcjonowania niemieckich realiów gospodarczych. Stąd dochodzenie koncentruje się na badaniu powiązań firm słupów z innymi podmiotami i osobami na terenie Niemiec. W opinii ministra Sodera już dziś można mówić o zjawisku terroryzmu gospodarczego.

Agnieszka E. Wolska z Kolonii

Źródła: Bayerische Rundfunk, ARD

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook