Austriacy nie chcą więcej meczetów i minaretów

W Austrii jest około 200 meczetów, lecz tylko trzy z minaretami – w Wiedniu, Telfs (Tyrol) oraz Bad Vöslau (Dolna Austria). Prowincje Karyntia i Vorarlberg wprowadziły niedawno prawo zakazujące wznoszenia minaretów. Jednak Anas Schakfeh, przewodniczący Islamische Glaubensgemeinschaft in Österreich (Austriacka Gmina Islamska,), apelował niedawno o budowę meczetów z “widocznymi” minaretami we wszystkich dziewięciu prowincjach kraju.

islam stop

Apel Schakfeha wywołał gorące spory; szczególnie ostro zareagowała prawicowa Partia Wolności (FPÖ). Jej sekretarz generalny Harald Vilimsky zażądał “zatrzymania imigracji” osób z “krajów islamskich”. Jego lewicowych rywali z socjaldemokratycznej SPÖ rozzłościło szczególnie nazwanie meczetów “wylęgarniami radykalnego islamu”. „To policzek dla pół miliona muzułmanów mieszkających w Austrii, szczególnie podczas miesiąca postu z okazji Ramadanu”, oznajmił Omar Al Rawi z SPÖ. Schakfeh z kolei stwierdził, że jego apel to nic nowego i że zabiega o budowę meczetów z minaretami od wielu lat.

Analitycy uważają, że debata pomoże FPÖ w wyborach do rady miejskiej Wiednia 10 października. Tymczasem prezydent kraju Heinz Fischer skrytykował szefa IGGiÖ, stwierdzając, że Schakfeh wybrał „zły moment” na ogłoszenie swego apelu. Fischer potępił również FPÖ za wyprodukowanie (przez oddział partii w Styrii) gry komputerowej, strzelanki online pod nazwą „Moschee ba ba”, czyli „Żegnaj meczecie”, w której zadanie polega na likwidacji meczetów. Jak się wyraził, braku argumentów w debacie nie można zastępować agresją.Prokuratura zażąda być może uchylenia immunitetu szefa FPÖ w Styrii Gerharda Kurzmanna, by móc oskarżyć go w związku z umieszczeniem gry w sieci.

Dyskusja o apelu Schakfeha i reakcji FPÖ ma miejsce kilka tygodni po ogłoszeniu wyników innego badania opinii publicznej, w którym agencja IMAS ujawniła, że 54% Austriaków zgadza się ze stwierdzeniem: „Islam jest zagrożeniem dla Zachodu i stylu życia, do którego przywykliśmy”. Nie zgodziło się z tym tylko 19% badanych.

PJ na podst. www.austriantimes.at oraz www.austrianindependent.com

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign