Austria: coraz więcej groźnych ekstremistów

| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Dyrektor Federalnego Urzędu Ochrony Konstytucji i Walki z Terroryzmem (BVT) Peter Gridling przestrzegł rząd przed bagatelizowaniem rosnącej liczby islamistów ulegających radykalizacji na austriackiej ziemi.

Szefa krajowej agencji wywiadowczej niepokoi to, że nawet w regionach takich, jak Styria, zarówno miejscowi zradykalizowani islamiści, jak i przybysze z Syrii mogą w przyszłości stanowić duże zagrożenie.

Część problemu stanowi duża liczba obywateli austriackich, którzy na przestrzeni kilku ostatnich lat opuścili kraj, lub usiłowali tego dokonać i weszli w szeregi Państwa Islamskiego – łącznie 288 osób według BVT. Wielu z nich, którzy mają na koncie działania wojenne, wróciło do kraju i stanowi teraz duże zagrożenie. Niezgłoszonych przypadków może być jeszcze więcej.

Gridling zwraca uwagę na trzy główne ogniska radykalizmu w Austrii, takie jak Wiedeń, zamieszkiwany przez liczną mniejszość turecką, której członkowie zdążyli już okryć się złą sławą. Po nieudanym zamachu stanu w Turcji wielu Turków wyszło na ulice Wiednia, żeby okazać poparcie tureckiemu prezydentowi  Erdoganowi. Akcja ta oburzyła wielu polityków.

Inkubatorami islamskiego radykalizmu są również miejsca z pozoru spokojne: południe kraju, leżące w pobliżu stolicy, oraz region Styrii. Styria jest regionem małych miasteczek skupionych wokół większego miasta – Grazu. Z powodu wspólnej granicy ze Słowenią, którą przekraczają liczni islamiści, Styryjczyków dotknęło wiele konsekwencji kryzysu imigracyjnego.

Władze starają się zapobiec atakom terrorystycznym przez wzmożone aresztowania bojówkarzy ISIS. Ostatnio w Niemczech, w Lipsku aresztowano Syryjczyka, który próbował dokonać zamachu bombowego w Chemnitz. Mężczyzna jednak po kilku dniach popełnił samobójstwo wieszając się w celi. Wielu polityków ostro skrytykowało sposób prowadzenia tej sprawy.

- - - - - - - - - - - - - - Reklama - - - - - - - - - - - - -

Pomimo spadku liczby osób usiłujących przystąpić do ISIS, szefowie BVK ostrzegają, że tacy ekstremiści jak niedoszły zamachowiec z Chemnitz nadal mogą przebywać w ukryciu, gotowi w każdej chwili uderzyć.

aQ na podst.: www.breitbart.com

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook