Atak somalijskiego Norwega w Londynie, 1 osoba zabita, 5 rannych

Późnym wieczorem w środę nożownik zaatakował przechodniów w eleganckim centrum Londynu na Russel Square. Według świadków atakował przypadkowe osoby, zabijając szęśćdziesięcioletnią kobietę i raniąc pięć osób; o ich stanie nie ma wiadomości. Wezwana policja przybyła po 5 minutach i obezwładniła napastnika Taserem.

Kilka godzin przed atakiem szef londyńskiej policji poinformował o wysłaniu na ulice Londynu dodatkowych 600 specjalnie przeszkolonch do walki z terroryzmem policjantów. Pytanie jest nie czy, ale kiedy dojdzie do kolejnego ataku – powiedział Bernard Hogan-Howe.

Jednak jego zastępca, odpowiedzialny za działania antyterrorystyczne Mark Rowley stwierdził, że „problemy psychiczne” wydają się być powodem ataku nożownika, chociaż badamy także wątek terrorystyczny – powiedział rano.

Ataki pojedynczych osób, do których dochodziło ostatnio we Francji, Niemczech i Japonii, mogą wywoływać u osób o zaburzonej osobowości mogą wywoływać chęć naśladowania tego, co wiedzieli w telewizji czy internecie, niezależnie od motywacji politycznej czy religijnej.

Tożsamości aresztowanego policja nie ujawniła. . (g)

AKTUALIZACJA: Zatrzymany ma 19 lat i jest, jak to określno, „Norwegiem pochodzenia somalijskiego”, bez wcześniejszych związków z terroryzmem. Według Norwegii wyjechał stamtąd 14 lat temu; nie wiadomo, czy mieszkał w Wielkiej Brytanii przez cały czas. Po południu policja stwierdziła, że „nie ma oznak radykalizacji” napastnika i że główny wątek śledztwa to „zaburzenia psychiczne”, na co wskazują rozmowy z zatrzymanym i jego rodziną.

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign
Avatar photo

Grzegorz Lindenberg

Socjolog, dr nauk społecznych, jeden z założycieli „Gazety Wyborczej”, twórca „Super Expressu” i dwóch firm internetowych. Pracował naukowo na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Harvarda i wykładał na Uniwersytecie w Bostonie. W latach '90 w zarządzie Fundacji im. Stefana Batorego. Autor m.in. „Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy”. (2018), "Wzbierająca fala. Europa wobec eksplozji demograficznej w Afryce" (2019).

Inne artykuły autora:

Uwolnić Iran z rąk terrorystów i morderców

Afganistan – przegrany sukces

Pakistan: rząd ustępuje islamistom