Arena walki byków największym meczetem w Europie?

byly byczki
| 10 komentarzy|
image_pdfimage_print

Emir Kataru zgodził się przeznaczyć 2,2 miliarda euro na przekształcenie dawnej areny walki byków w Barcelonie – Monumental Bullring – na największy meczet w Europie, zdolny pomieścić 40 000 ludzi.

Jeśli rada miasta wyda pozwolenie na budowę, projekt powinien się zakończyć do 2020 roku. Jak donosi najpoczytniejsza hiszpańska gazeta „20 minutos” powołując się na swoje źródła zbliżone do projektu, obok meczetu ma stanąć 300-metrowy minaret, który stałby się trzecim najwyższym minaretem na świecie, ustępując tylko tym stojącym w Mekce i Medynie. Poza nim w meczecie znajdzie się sala konferencyjna, centrum studiów na Koranem, mieszkania dla 300 osób oraz muzeum islamskiej historii i sztuki.

Balaña Group z Barcelony, właściciel obiektu, wyraziła już zgodę na sprzedaż budynku. Następnym krokiem będzie dyskusja nad projektem z radą miejską oraz uzyskanie jej zgody na inwestycję. „20 minutos” dodaje jednak, że Balaña Group nie potwierdziła jeszcze tych doniesień.

byly byczkiW 2012 roku w Barcelonie mieszkało co najmniej pół miliona muzułmanów, jednak mieli do dyspozycji tylko kilka małych domów do modlitwy,

„Mieszkańcy byliby dumni, gdyby miejsce gdzie cierpiały zwierzęta, zmieniło się w centrum duchowe”, mówi Mowafak Kanfach, właściciel arabskiej księgarni w Barcelonie „Zgodnie z prawem każdy ma prawo do modlitwy w godnym tego miejscu, a nie w lokalach komercyjnych”.

Monumental Bullring został oddany do użytku w 1914 roku; na przestrzeni ostatnich dekad dały na nim koncerty takie gwiazdy jak Beatles, Tina Turner, Rolling Stones i Bob Marley. Przestano na nim organizować korridy, od kiedy w 2010 zostało to zakazane w Katalonii.

Nie jest to pierwszy budynek w Barcelonie, wobec którego są plany przebudowy na meczet. W 2004 władze miasta negocjowały z Arabią Saudyjską przebudowę budynku Las Arenas. Jednak ostatecznie zdecydowano się przekształcić go w centrum handlowe.

Severus-Snape na podstawie http://rt.com/

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook