Arabskie kobiety też pragną „Wiosny”

Logo
| 2 komentarzy|
image_pdfimage_print

Zainspirowane powstaniami Wiosny Arabskiej cztery kobiety rozpoczęły kampanię zatytułowaną “Powstanie Kobiet w Świecie Arabskim”, mającą na celu zdobycie “wolności, niezależności i bezpieczeństwa” dla kobiet arabskich. 

Kampania propaguje równość płci zgodnie z Powszechną Deklaracją Praw Człowieka i wzywa do przyznania kobietom wolności wypowiedzi, myśli, nauki, zatrudnienia oraz wolności ubierania się, jak chcą, a także praw politycznych. Strona Facebooka kampanii zawiera pełen tekst Deklaracji Praw Człowieka po arabsku, mają także oficjalne konto na Twitterze

 

Kampania, zapoczątkowana online 1 października 2012 r. otrzymała jak dotąd poparcie ponad 55 tysięcy kobiet i mężczyzn z całego świata, włącznie ze znanymi działaczkami kobiecymi, takimi jak laureatka Pokojowej Nagrody Nobla z 2011 r. Tawakkol Karman; egipska lekarka i pisarka dr Nawal Al-Saadawi; Samira Ibrahim, egipska działaczka, która ujawniła sprawdzanie dziewictwa dokonywane przez egipskiego lekarza wojskowego protestujących kobiet podczas rewolucji; saudyjska działaczka praw kobiet Manal Al-Sharif; i tunezyjska aktorka Hend Sabry.

Po sugestii organizatorek kampanii zwolennicy zamieszczają własne zdjęcia z plakatami wyjaśniającymi, dlaczego popierają kampanię (patrz poniżej). Zwolennicy wyrażają protest przeciwko patriarchalnemu charakterowi społeczeństwa arabskiego i postawie, która uprzedmiotowia kobiety i uważa je za służące mężów i rodzin; protestują przeciwko uciskowi i dyskryminacji kobiet i przeciwko takim zjawiskom jak małżeństwa dzieci, wykorzystywanie seksualne i napastowanie oraz obrzezanie dziewczynek. Należy wspomnieć, że wśród zwolenników, którzy zamieścili swoje zdjęcia, jest wielu mężczyzn, którzy podają te same powody.

Tłumaczenie Małgorzata Koraszewska
Całość artykułu na: MEMRI

 

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze