Amerykański ekspert: islam w Europie ważniejszy niż chrześcijaństwo

islam_a_chrzescijanstwo
| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Islam w Europie jest o wiele ważniejszy niż chrześcijaństwo – uważa amerykański ekspert ds. integracji i dziennikarz Christopher Caldwell. Jego zdaniem, choć statystycznie religia ta jest pod względem liczby wyznawców drugą co do wielości na naszym kontynencie, to ważniejsze są , jej żywotne idee. W rozmowie z internetowym portalem Spiegel Online Caldwell powiedział, że to islam dominuje w społecznej debacie. Co chrześcijaństwo doda do tego, nie wydaje się mieć dla nikogo większego znaczenia – powiedział.
islam_a_chrzescijanstwo
Jeśli chwiejna kultura większości, która wszystko relatywizuje, zetknie się z kulturą mniejszości o wysokim stopniu wiary we własne siły i dynamice, wtedy normalnie, kultura większości dopasowuje się do kultury mniejszości – uważa Caldwell.

Zdaniem amerykańskiego eksperta w Europie nie ma żadnego sporu dotyczącego integracji muzułmanów ze społeczeństwem. Obok oficjalnej jest ukryta dyskusja o islamie, gdyż wielu ludzi boi się powiedzieć, co rzeczywiście myśli. Jako przykład podał Szwajcarię, gdzie w przedreferendalnych sondażach większość ludzi była przeciwko zakazowi budowy minaretów a podczas głosowania okazało się, że większość opowiedziała się za tym zakazem. Podobnie jest we Francji, gdzie widać wyraźne różnice między sondażami a wprowadzaniem konkretnych ustaw.

Caldwell przypomniał, że duża liczba muzułmanów w Europie jest spowodowana wysokim wskaźnikiem urodzeń w rodzinach islamskich i imigracją. Na przykład w przypadku Niemiec w większości muzułmańska wspólnota turecka wydaje się być silniejsza i jednorodna niż w innych europejskich krajach.

Więcej na: wyborcza.pl

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook