800 dżihadystów w Europie czeka na rozkaz ataku

Hiszpańska policja przeszukała dom Khazzaniego
| 5 komentarzy|
image_pdfimage_print

W Europie jest co najmniej 800 islamskich ekstremistów, którzy wrócili z Iraku i Syrii i są gotowi do ataku w każdej chwili

Hiszpańska policja przeszukała dom Khazzaniego
Hiszpańska policja przeszukała dom Khazzaniego

Takie ostrzeżenie padło ze strony hiszpańskich służb bezpieczeństwa jeszcze w ubiegłym miesiącu, gdy uzbrojony Marokańczyk Ayoub El Khazzani został obezwładniony w pociągu jadącym z Amsterdamu do Paryża.

Przedstawiciel hiszpańskich służb powiedział, że nie dają one wiary wyjaśnieniom Khazzaniego, jakoby po prostu chciał dokonać napadu rabunkowego. Stwierdził jednocześnie, że istnieją dowody na to, że Khazzani niedawno wrócił z Syrii, gdzie uczono go posługiwania się broną.

Informator dodał także, że około 800 innych osób w całej Europie niedawno wróciło ze strefy objętej konfliktem i „oczekuje na instrukcje” do przeprowadzenia ataku terrorystycznego. „Ci ludzie nie są dobrze wyszkoleni, ale za to są zdecydowani i przygotowani do wykonania wszelkich rozkazów. Po indoktrynacji otrzymują podstawowe szkolenie bojowe”, powiedział.

Minister spraw wewnętrznych Hiszpanii Francisco Martínez podkreślił „szybkie tempo, w jakim ci młodzi ludzie przyjmują idee Państwa Islamskiego”. „W bardzo krótkim czasie, w ciągu zaledwie kilku tygodni, stają się fanatykami, którzy albo podróżują do stref objętych działaniami wojennymi, albo pozostają na miejscu, żeby działać jako samotne wilki”.

Na początku tego roku komisarz Marek Rowley, szef komórki do walki z terroryzmem w Scotland Yardzie, powiedział, że „znaczna liczba” islamskich ekstremistów pozostaje w Wielkiej Brytanii i przygotowuje ataki. Poziom zagrożenia terrorystycznego w Wielkiej Brytanii pozostaje wysoki, co oznacza, że atak jest „wysoce prawdopodobny”.

Policja hiszpańska śledziła Khazzaniego, gdy mieszkał w Madrycie i Algeciras, i uważa się, że pojechał do Syrii w maju tego roku. Władze belgijskie wykluczyły możliwość, że działał jako „samotny wilk” i badają jego powiązania z innymi ekstremistami.

Z kolei francuska policja twierdzi, że w dniu ataku używał nowo aktywowanego telefonu, w ten sposób maskując wszelkie powiązania z innymi. Jeden z oficjeli powiedział „Le Parisien”: „Ten telefon nie miał żadnych numerów, żadnych kontaktów. Korzystanie z telefonu, który jest używany wyłącznie w dniu ataku, ukazuje dość profesjonalny charakter sprawcy.”

BL na podst: www.breitbart.com

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook