12-latka walczy o rozwód z 80-letnim mężem

Dziecko wydane za maż Jemen
| 5 komentarzy|
image_pdfimage_print

Dwunastoletnia mieszkanka Arabii Saudyjskiej walczy o rozwód ze swoim 80-letnim mężem. Pomóc w tym ma jej opieka prawna strony władz. Przebieg tej sprawy może okazać się przełomowy dla debaty na temat zakazu małżeństw dzieci, jaka przetacza się przez ten kraj – informuje „Times Online”.

Dziecko wydane za maż Jemen
Dziecko wydane za maż Jemen

Rządowa Komisja Praw Człowieka wynajęła adwokata, który będzie reprezentował dziewczynkę przed sądem. Proces odbędzie się w konserwatywnym miasteczku Burajda, które położone jest na północ od stolicy kraju, Rijadu. Zgodnie z obowiązującym w Arabii Saudyjskiej prawem, nie ma dolnej granicy wieku, od której wolno zawierać związki małżeńskie. Jest rzeczą powszechną, że w biedniejszych rejonach kraju, młode dziewczynki, najczęściej wbrew własnej woli, są „oddawane” w ręce bogatych mężów.

Projekt zmian, który zakłada zakaz małżeństw, w przypadku gdy jedną ze stron byłoby dziecko, jest obecnie przedmiotem ożywionej dyskusji. Zwolennicy takiego rozwiązania liczą na to, że ta sprawa będzie punktem zwrotnym, który pomoże przekonać władze, aby zakazały tych praktyk.

Dyskusja na temat rodzajów małżeństwa w islamie. Aktywistka praw kobiet zarzuca klerykowi Saudyjskiemu wykorzystywanie prawa szariatu do realizowania swoich celów. Duża część muzułmanów korzysta w wybiórczy sposób z przykładu Mahometa.

Większość z nich żeni się z dziewczynkami i młodymi kobietami powołując się na przykład Aiszy (poślubiona prze Mahometa w wieku 9 lat), praktycznie żaden muzułmanin nie żeni się z kobietą starszą od niego o 25 lat tak jak zrobił to Mahomet z inną swoją wybranką.

https://www.youtube.com/watch?v=RBsgP6uOZyE

Więcej na: onet.pl

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook